SuperBiz wiadomości Szczyt NATO. Kto przyjeżdża do Warszawy? [GALERIA]

Szczyt NATO. Kto przyjeżdża do Warszawy? [GALERIA]

08.07.2016, godz. 06:00
Szczyt NATO
Prezydent USA Barack Obama foto: AP

W rozpoczynającym się dziś szczycie NATO wezmą udział przywódcy wszystkich 28 państw członkowskich Sojuszu – na czele z Barackiem Obamą, Angelą Merkel i Davidem Cameronem. W szczycie uczestniczyć będą także rerezentanci krajów partnerskich oraz kandydujących. Spodziewani są również szefowie międzynarodowych instytucji – m.in. sekretarz generalny ONZ i przewodniczący Komisji Europejskiej.

W sumie do Warszawy przyjedzie ponad 60 oficjalnych delegacji liczących ok. 3 tys. osób. Sama delegacja USA składać się ma z 300 członków. W szczycie weźmie udział 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 ministrów spraw zagranicznych i 39 ministrów obrony narodowej. Na wydarzenie akredytowało się 2 tys. dziennikarzy z całego świata.

Obok prezydenta Stanów Zjednoczonych, kanclerz Niemiec i premiera Wielkiej Brytanii w Warszawie spodziewani są m.in.: prezydent Francji Francois Hollande, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz oczywiście Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który do Warszawy przyleciał już wczoraj.

Czytaj również: Klienci skarżą się na T-Mobile. Usługa nie działa przez szczyt NATO?

W programie wydarzenia, oprócz sesji plenarnych i obrad, które odbywać się będą na Stadionie Narodowym, znalazły się również uroczyste kolacje, podczas których delegatów podejmować będą: prezydent, premier oraz szefowie MON i MSZ.

Prezydenci i przywódcy państw NATO spotkają się w Pałacu Prezydenckim. Ministrów spraw zagranicznych zaproszono do Teatru Wielkiego, zaś szefów resortów obrony – do Pałacu Prymasowskiego. Zamek Królewski z kolei gościć będzie przedstawicieli państw współpracujących z NATO.

Źródło: gazeta.pl, newsweek.pl; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: