SuperBiz wiadomości Szczyt NATO: „Polska na obronę wydaje więcej i lepiej”

Szczyt NATO: „Polska na obronę wydaje więcej i lepiej”

08.07.2016, godz. 13:00
Szczyt NATO
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg foto: Reuters

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pozytywnie ocenił politykę Polski związaną ze wzrostem wydatków na cele obronnościowe. Stoltenberg wystąpił na Warszawskim Szczycie Ekspertów zwołanym przy okazji szczytu NATO.

Stoltenberg przypomniał, że w ubiegłym roku po wielu latach spadków nastąpił wzrost wydatków na cele obornnościowe „wśród europejskich sojuszników i w Kanadzie”. Państwa te zwiększyły wydatki na te cele o trzy punkty procentowe. W jego ocenie Polska jest w tej kwestii znakomitym przykładem. –  Polska wydaje więcej i wydaje lepiej – stwierdził.

Czytaj również: Co się będzie działo podczas szczytu NATO [PROGRAM]

Zapowiedział także, że na szczycie NATO w Warszawie „podniesiemy nasze partnerstwo na jeszcze wyższy poziom. Obywatele chcą, abyśmy ich chronili; to wymaga zasobów”.

Budżet polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej na ten rok wynosi wynosi 35,9 mld zł i jest o 3 mld większy, niż w roku 2015. Stanowi 2 proc. naszego PKB. Dla porównania, w 2016 r. wydatki na naukę w Polsce mają wynieść niespełna 8,3 mld zł (wzrost o 5,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego; 1,5 mld z tej kwoty pochodzi z funduszy unijnych). Wydatki na naukę stanowią 0,44 proc. naszego PKB.

Źródło: money.pl; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: