SuperBiz wiadomości Szefowa MFW winna! Christine Lagarde straci stanowisko?

Szefowa MFW winna! Christine Lagarde straci stanowisko?

19.12.2016, godz. 17:03
Kantor wymiany walut
foto: SHUTTERSTOCK

Christine Lagarde, która stoi na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, miała w 2008 roku doprowadzić do zmarnotrawienia 400 mln euro z publicznej pieniędzy - orzekł paryski sąd. Co grozi 60-letniej szefowej MFW?

Christine Lagarde w 2008 r. przekazała do arbitrażu spór między francuskim bankiem Credit Lyonnais a biznesmenem, byłym ministrem, niegdyś związanym z socjalistami, Bernardem Tapie. Zrobiła to, by zakończyć wieloletni spór sądowy między magnatem a państwem francuskim.

Zobacz również: Polska w światowych mediach: czy kryzys sejmowy uderzy w gospodarkę?

Trybunał arbitrażowy w lipcu 2008 roku nakazał konsorcjum zarządzającemu majątkiem pozostałym po Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo, wypłatę 285 milionów euro odszkodowania (ponad 400 mln euro z odsetkami) biznesmenowi. Tapie pozwał Credit Lyonnais w związku z powierzoną bankowi sprzedażą w 1993 roku sportowej marki Adidas, którą francuski biznesmen z kolei nabył pod koniec lat 80.

Sarkozy w tle Krytycy Lagarde twierdzili, że sprawa nie powinna być przedmiotem arbitrażu, ponieważ chodziło o bank będący częściowo w rękach państwa. Pojawiły się też podejrzenia, że Tapie otrzymał tak wysokie odszkodowanie w zamian za poparcie dla Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach prezydenckich w 2007 roku.

Jej proces toczył się przed Trybunałem Sprawiedliwości Republiki, specjalnym sądem utworzonym w 1993 roku, by sądzić nadużywanie władzy przez członków francuskiego rządu. 60-letnia Lagarde była oskarżona o zaniedbania w czasie, gdy kierowała francuskim resortem finansów (w latach 2007-2011, do czasu nominacji na szefową MFW). Sama nie przyznawała się do winy do samego końca.

Sprawdź koniecznie: Niemcy wydali 470 mln euro na zasiłki dla dzieci imigrantów z UE. Głównie z Polski

Lagarde groziła kara do roku więzienia i 15 tys. euro grzywny, sędziowie jej jednak nie zasądzili - podaje Reuters. Obrońca szefowej MFW już zapowiedział apelację od wyroku. "W krótkim czasie" - najprawdopodobniej w najbliższych dniach - zbierze się tymczasem zarząd MFW, który przedyskutuje ew. kroki związane z wyrokiem skazującym wobec szefowej tej instytucji - dodał Reuters.

Christine Lagarde stanęła na czele MFW w połowie 2011 roku po dymisji Strauss-Kahna, oskarżonego o napaść seksualną na hotelową pokojówkę w Nowym Jorku. Ponownie została wybrana na to stanowisko w lutym tego roku. Jej kadencja potrwa pięć lat.

 

Źródło: Reuters

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: