SuperBiz wiadomości Szefowie, drżyjcie! 90 proc. Polaków zwolni się, jeśli nie dostanie podwyżki

Szefowie, drżyjcie! 90 proc. Polaków zwolni się, jeśli nie dostanie podwyżki

21.11.2016, godz. 11:44
Pieniądze banknoty
foto: Super Express

Aż 90 proc. polskich pracowników deklaruje, że zwolni się z pracy, jeśli szef nie da im podwyżki – pisze „Rzeczpospolita”, powołując się na dane portalu InfoPraca.pl. Ludzie liczą na to, że uda im się znaleźć inne, lepiej płatne zajęcie. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan tak silna presja wywierana na pracodawcach przez zatrudnionych może doprowadzić do tego, że od 2017 r. bezrobocie w Polsce wzrośnie.

Z ankiety przeprowadzonej przez InfoPraca.pl wynika, że w tym roku ponad 22 proc. Polaków dostało podwyżki. Stanowi to połowę z tych, którzy o wzrost wynagrodzeń poprosili. Zatrudnionym wciąż jednak daleko do radości. Aż 90 proc. polskich pracowników twierdzi, że poszuka sobie nowego, lepiej płatnego zajęcia, jeśli szef nie da im podwyżki! Jakich pieniędzy oczekują zatrudnieni? 43 proc. chce 10-proc. wzrostu pensji, 28 proc. myśli o 20-proc. podwyżce. Z kolei nieco ponad 23 proc. badanych chciałoby otrzymać podwyżkę 15-proc. Zdaniem ekspertów takie nastawienie to m.in. efekt wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus.

ZOBACZ TEŻ: Bezrobocie bije nowy rekord. We wrześniu bez pracy było 8,3 proc. Polaków [INFOGRAFIKA]

Pracownicy nie boją się już zaryzykować utraty pracy, bo wiedzą, że nie pozostaną bez żadnych środków do życia. Tu pojawia się jednak problem. Aż 75 proc. pracowników uważa, że to ich przełożony powinien im zaproponować podwyżkę, bo zwracanie się o nią samemu jest trudne, stresujące, zniechęcające a nawet żenujące. Zdaniem specjalistów wciąż w naszym kraju jest problem z zachowaniem partnerskich relacji między pracownikiem a przełożonym. Z kolei, według Mordasewicza, nawet jeśli kwestia ta by nie istniała, to i tak szefowie nie są w stanie podnosić pensji bez wzrostu produktywności w firmie, co może się wiązać ze spadkiem zatrudnienia w przyszłym roku.

Źródło: „Rzeczpospolita”

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: