SuperBiz wiadomości Szefowie przymusili do śmieciówek aż 80 proc. zatrudnionych!

Szefowie przymusili do śmieciówek aż 80 proc. zatrudnionych!

30.01.2016, godz. 07:00
biurokracja  niszczy  firmy
foto: SHUTTERSTOCK

80 proc. osób, które pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne, zostało przymuszonych do takiej formy zatrudnienia – podaje GUS. Szefowie uzależnili ich przyjęcie do pracy od „zgody” na śmieciówkę. Z kolei wśród prowadzących własną działalność gospodarczą 50 proc. stanowią ci, których do założenia firmy zmusił pracodawca.

Z danych GUS-u wynika, że zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę to w Polsce prawdziwy rarytas. Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają ludzi na umowach śmieciowych, chcąc tym samym zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia.

ZOBACZ TEŻ: Śmieciówki to już plaga. Tak pracuje 1,4 mln Polaków!

Aż 80 proc. osób pracujących w ten sposób zostało przymuszonych do takiej formy pracy przez szefów. Innym popularnym sposobem na obniżenie kosztów szefa jest przyjęcie do pracy kogoś, kto ma własną działalność gospodarczą. Do założenia własnej firmy zostało przymuszonych 50 proc. samozatrudnionych.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany prawne w 2016 r. Co czeka przedsiębiorców?

Według danych GUS-u problem zatrudniania na śmieciówkach częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Na zatrudnienie na takich umowach ma też wpływ posiadane wykształcenie – częściej są tak zatrudniane osoby bez studiów, ale po liceum ogólnokształcącym. Najniższy odsetek wśród zatrudnionych na śmieciówkach stanowią ci, którzy mają wykształcenie policealne i średnie zawodowe.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: