SuperBiz wiadomości Szkolna wyprawka za 500+. Polacy dostali blisko 7,2 mld zł

Szkolna wyprawka za 500+. Polacy dostali blisko 7,2 mld zł

23.08.2016, godz. 14:40
500+: do polskich rodzin trafiło już blisko 7,2 mld zł
foto: SHUTTERSTOCK

Przez pierwsze cztery miesiące funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus" rodzice i opiekunowie pobrali świadczenia wychowawcze o łącznej wartości 7,18 mld złotych. Co drugie polskie dziecko poniżej 18. roku życia otrzymało wsparcie. Wydatki z budżetu państwa znajdą odzwierciedlenie w zakupach przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Największy strumień pieniędzy z 500+ popłynął do województwa mazowieckiego. Tutejsi rodzice otrzymali aż jedną siódmą, bo ponad 1 mld zł z dostępnej puli pieniędzy. Powodów do narzekań nie mają również mieszkańcy woj. wielkopolskiego, którzy dostali ponad 721 mln zł oraz rodzice i opiekunowie z woj. śląskiego, do których trafiło ponad 697 mln złotych.

Ponad 3,6 mln dzieci zostało objętych rządowym programem. Świadczenie przysługuje co drugiemu dziecku – rządowy program objął 52 proc. niepełnoletnich dzieci. Najwięcej młodych latorośli objętych programem, bo ponad 58 proc., zamieszkuje województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Przeczytaj również: Wyprawka szkolna 2016. Zobacz, gdzie kupisz najtaniej [PORÓWNANIE]

- Program „rodzina 500 plus" zakorzenia się w polskim społeczeństwie. Rodziny mogły wreszcie wybrać się na pierwsze wspólne wakacje, wysłać dzieci na zajęcia dodatkowe, łatwiejszy w tym roku będzie także zakup szkolnej wyprawki – cieszy się Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Spośród blisko 2,74 mln wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego, wydano już ok. 2,55 mln decyzji, a na rozpatrzenie wniosku czeka ok. 178 tys. rodziców. 54,4 tys. wniosków wpłynęło od rodzin, w przypadku których co najmniej jeden rodzic przebywa za granicą lub jest cudzoziemcem mieszkającym na terenie Polski. W takiej sytuacji o przyznaniu świadczenia rozstrzyga marszałek województwa.

34,2 proc. rodziców uwzględnionych w najnowszym badaniu „Sytuacja na rynku consumer finance" zadeklarowało, że świadczenie wychowawcze przeznaczy na opłaty związane z przedszkolem, a 32 proc. badanych wyda dodatkowe środki na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci. MRPiPS spodziewa się, że rządowe wsparcie zasili także domowy budżet przed rozpoczęciem roku szkolnego. W 2015 r. wyprawka szkolna dla jednego dziecka kosztowała średnio 695 zł, w przypadku rodzin z jednym dzieckiem był to wydatek rzędu 721 zł, a dla rodzin z trójką dzieci – koszt rzędu 600 zł „na głowę", wynika z danych CBOS („Komunikat z badań nr 150/2015: Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2015/2016").

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: