SuperBiz wiadomości Szkolne opłaty 2016. Za co NIE NALEŻY płacić w szkole

Szkolne opłaty 2016. Za co NIE NALEŻY płacić w szkole

05.09.2016, godz. 07:29
Opłaty dla rodziców w szkołach
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdziło, że w roku szkolnym 2016/2017 rodzice nie będą musieli ponosić żadnych dodatkowych opłat związanych z edukacją dzieci. Jedynym kosztem, który w dalszym ciągu mogą być obciążani, jest tzw. złotówka za przedszkole. Ta symboliczna opłata wiąże się z pozostawieniem dziecka w przedszkolu publicznym, jeżeli jego pobyt przekracza bezpłatną, 5-godzinną podstawę programową.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w latach ubiegłych, rodzice nie muszą ponosić dodatkowych opłat związanych z edukacją dzieci. Polskie prawo zapewnia dzieciom bezpłatny dostęp do edukacji. Ponadto nie ma obowiązku zakupu ubezpieczenia, rodzice nie muszą także opłacać kosztów ksero materiałów dydaktycznych czy sprawdzianów. Opłaty na komitet rodzicielski również są fakultatywne.

- Wszystkie opłaty, np. na komitet rodzicielski czy ubezpieczenie, są dobrowolne. Szkoła nie może do niczego zmusić. Zajęcia i lekcje dla dzieci również odbywają się bezpłatnie. Nie możemy pobierać żadnych opłat od rodziców. Jeżeli jednak Rada Rodziców chce wesprzeć szkolę, np. zakupić pomoce do nauki, może zrobić to poza szkołą. Przykładowo, rodzice zakupili dla naszej szkoły rzutnik – mówi redakcji Superbiz nauczycielka zatrudniona w jednym z warszawskich gimnazjów.

Przeczytaj również: W szkole kupisz NIE TYLKO zdrową żywność! Minister zdrowia łagodzi przepisy

Mimo że od tego roku szkolnego zostały zniesione tzw. godziny karciane, w ramach których nauczyciele musieli pracować za darmo, szkoła nadal nie może pobierać żadnych opłat za zajęcia dodatkowe. (Dotychczas nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum miał obowiązek nieodpłatnie przeznaczyć na zajęcia pozalekcyjne dwie godziny w tygodniu, a nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej – jedną godzinę.) Nauczyciele nie mają także prawa pobierać opłat za materiały ksero.

Zobacz także: Drożdżówki wracają do szkolnych sklepików

- W naszej szkole każdy nauczyciel raz na pół roku dostaje jedną ryzę papieru. Za tusz do drukarki płaci szkoła. Kartkówki dyktuję sama. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie, opłaty z nim związane również są dobrowolne. Rada rodziców sama wybiera ubezpieczyciela. Dodatkowo, podręczniki do klas pierwszych i drugich w naszym gimnazjum są bezpłatne. Drugie klasy kontynuują podręczniki z pierwszego roku, a do pierwszej klasy wchodzą nowe podręczniki – wyjaśnia rozmówczyni Superbiz.se.pl.

Z informacji zamieszczonych na stronie MEN wynika, że każdemu uczniowi klas I – V szkoły podstawowej oraz I i II klasy gimnazjum przysługuje bezpłatny podręcznik. Ponadto uczniowie klas I-V szkoły podstawowej oraz klas I i II gimnazjum mają zagwarantowane materiały ćwiczeniowe.

Źródła: men.gov.pl, Superbiz.se.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: