SuperBiz wiadomości Szkolny błąd w obliczeniach w projekcie Andrzeja Dudy

Szkolny błąd w obliczeniach w projekcie Andrzeja Dudy

22.09.2015, godz. 14:22
Andrzej Duda
foto: Super Express

Autorzy prezydenckiego projektu ws. emerytur popełnili prosty błąd w obliczeniach. Zyski z wprowadzenia ustawy miały według urzędników Andrzeja Dudy w latach 2013-2015 wynieść 8,5 mld zł, a w latach 2016-2019 już aż 89,6 mld zł, choć według przedstawionego dokumentu kwota ta wynosi... 29,7 mld zł.

Błąd Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy jako pierwszy zauważył Główny Ekonomista Polityka Insight, Adam Czerniak. Na Twitterze przedstawił on mylne wyliczenia prezydenckich urzędników. W uzasadnieniu do projektu ustawy obiżającego wiek emerytalny, napisano, że budżet państwa na propozycji prezydenta miałby zyskać 89,6 mld zł w latach 2016-2019.

Zobacz także: Propozycja Andrzeja Dudy to niższe emerytury. Sprawdź, ile dostaniesz na starość

Szacowane zyski podzielono na kolejne lata i w zaprezentowanej tabeli zysków autorzy dodali do siebie w kolejnych latach kwoty z lat poprzednich i zamiast 29,7 mld zł wyszło im o 60 mld zł więcej. Błąd polegał na tym, że te dane już wcześniej zawierały skumulowane sumy (wcześniej prawidłowe wyliczenia wykonało Ministerstwo Finansów).

– Ci, którzy nie potrafią liczyć, powinni być jak najdalej od emerytów, rencistów i wyliczania ich świadczeń – skomentowała premier Ewa Kopacz, podaje "TVP Info".

 

Źródło: onet.pl, tvp.info

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: