SuperBiz wiadomości Szok! Mieszkańcy świętokrzyskiego rezygnują z 500 plus

Szok! Mieszkańcy świętokrzyskiego rezygnują z 500 plus

06.07.2016, godz. 11:23
W Kielcach mało rodzin złożyło wniosek o 500 plus
foto: SHUTTERSTOCK

Dzieci, które w woj. świętokrzyskim skorzystają z programu 500 plus będzie o ok. 38 tys. mniej, niż się spodziewano. Rodziny zrezygnowały z ubiegania się o pieniądze, czy ośrodki pomocy społecznej przeszacowały liczbę uprawnionych do wsparcia?

Z wyliczeń ośrodków pomocy społecznej wynikało, że w woj. świętokrzyskim z programu 500 plus skorzysta 188 tys. dzieci. Ostatnie dane pokazują jednak, że świadczenia przyznano niecałym 130 tys. Ponieważ nie wszystkie wnioski zostały jeszcze rozpatrzone, liczba ta może wzrosnąć do 150 tys., ale to i tak o ok. 38 tys. mniej, niż się spodziewano. W samych Kielcach szacowano, że wpłynie 14 tys. wniosków. Było ich o 2 tys. mniej.

Zobacz także: 500+: po pierwszym lipca mniej miejsc do składania wniosków

Z czego wynikać mogą te różnice? Zdaniem ośrodków pomocy społecznej część może być efektem tego, że wielu rodziców pracuje za granicą – ponieważ świadczenia na dzieci nie mogą się dublować, rodzice muszą zdecydować, w którym kraju je pobierają. Inna kwestia to liczba uprawnionych do pobierania 500 plus na pierwsze dziecko – ich również może być mniej, niż wynikało to z pierwotnych wyliczeń.

Część osób z pobierania 500 plus mogła po prostu zrezygnować. Ile było takich przypadków? Takich danych ośrodki pomocy społecznej nie posiadają.

Źródło: kielce.wyborcza.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: