SuperBiz wiadomości Szok! Polacy chcą pracować za mniej. To wynik 500 plus

Szok! Polacy chcą pracować za mniej. To wynik 500 plus

31.03.2017, godz. 11:53
Pozytywny efekt 500 plus
foto: SHUTTERSTOCK

1 kwietnia mija rok od startu programu 500 Plus. To chyba najpopularniejsze świadczenie wśród rodzin z dziećmi, uprawniające do otrzymania 500 zł od państwa na drugie i kolejne dziecko. Wskaźniki urodzeń rosną, a stopień ubóstwa wśród dzieci się zmniejsza. Jakie jeszcze są efekty rządowego wsparcia?

Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, sytuacja Polski jest dobra, rośnie zatrudnienie i spada bezrobocie. Dodatkowo okazuje się, że w wyniku działania programu Polacy gotowi są pracować za mniejszą stawkę niż wcześniej, ponieważ sytuacja ich rodziny poprawiła się.

Zobacz także: Gigantyczne przekręty przy 500 Plus


Dane o rynku pracy przypadające na ostatni kwartał 2016 roku pokazują, że oczekiwania płacowe osób bezrobotnych, które korzystają ze wsparcia państwa spadły o ok. 6 proc., to jest mniej więcej 120 zł. Świadczeniobiorcy są także gotowi podjąć zatrudnienie poniżej płacy minimalnej – o ok. 200 zł mniej niż wynosi pensja minimalna, obowiązująca od 1 stycznia 2017 roku.

Sprawdź również: Polacy nie oszczędzają pieniędzy z 500 plus


Analitycy NBP zastrzegają jednak, że nie jest do końca pewne, jak oczekiwania dotyczące wynagrodzenia przełożą się na faktyczne podjęcie pracy. Przypuszczać można jedynie, że pracować będą wtedy, kiedy zapewni im to godny poziom utrzymania rodziny.

 

Źródło: /NBP /wp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: