SuperBiz wiadomości Szok! Szef gabinetu politycznego resortu finansów zarabia więcej niż wiceminister

Szok! Szef gabinetu politycznego resortu finansów zarabia więcej niż wiceminister

31.01.2017, godz. 14:50
Morawiecki o złotówce
foto: SHUTTERSTOCK

Az trudno w to uwierzyć! Szef gabinetu politycznego w Ministerstwie Finansów zarabia więcej niż wiceminister resortu. Na konto szefa gabinetu politycznego co miesiąc wpływa prawie 14 tys. zł (13.990 zł) podczas gdy średnie wynagrodzenie zastępcy ministra finansów jest o ponad 2 tys. zł niższe – 11.641 zł. Tymczasem szef gabinetu politycznego, to jak sama nazwa wskazuje, stanowisko z nadania politycznego.

W gabinetach politycznych zatrudnia się wyłącznie według klucza partyjnego, nie liczą się doświadczenie ani posiadane kompetencje. Pracownicy gabinetów politycznych nie mają ściśle określonych obowiązków i często wykonują pracę czysto polityczną (partyjną), choć ich pensje wypłacane są z budżetu.

Zobacz również: Kolejna dymisja w rządzie Szydło. Z pracy zrezygnował Wiesław Jasiński

Na podobną pensję jak w przypadku szefa gabinetu politycznego mogą liczyć osoby pracujące w Ministerstwie Finansów na stanowiskach dyrektora generalnego, dyrektora departamentu/biura oraz zastępcy szefa Służby Celnej. Te funkcje są najlepiej wynagradzane – powyżej 10 tys. zł. Inni pracownicy nie osiągają takiego pułapu.

Główny księgowy i ekspert w MF otrzymują średnio co miesiąc trochę ponad 9 300 zł. Nieco mniej (ponad 8 tys. zł) zarabiają osoby zatrudnione na stanowisku radcy ministra, radcy generalnego czy naczelnika wydziału oraz starszego eksperta służby celnej. Około 7 tys. zł wynosi średnio pensja radcy prawnego, głównego specjalisty do spraw legislacji i inspektora kontroli skarbowej w MF.

Sprawdź też: Sąd zdecydował. Około milion złotych dla byłej prezes PGNiG

Niezłe zarobki osiągają głowni specjaliści i audytorzy wewnętrzni zatrudnieni w ministerstwie – ponad 6,5 tys. zł. Dobrze zarabiają też eksperci i specjaliści służby celnej – średnio ok. 5,5 – 6,5 tys. zł. Pensje szeregowych pracowników biurowych i administracyjnych w MF takich jak np. referendarze, podreferendarze referenci, sekretarki, administratorzy, kierowcy, operatorzy ksero, rzemieślnicy wynoszą od 2,6 do 4,4 tys. zł.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: