SuperBiz wiadomości Szokujący pomysł UE! Bank w tarapatach nie wypłaci klientom ich pieniędzy

Szokujący pomysł UE! Bank w tarapatach nie wypłaci klientom ich pieniędzy

10.08.2017, godz. 16:16
Klienci mBanku i Pocztowego nie wypłacą już gotówki za darmo
foto: SHUTTERSTOCK

Pomysł w Komisji Europejskiej zgłosiła Estonia i ma już poparcie wpływowych Niemiec. Chodzi o możliwość zablokowania przez 5 dni roboczych wypłat depozytów w przypadku, gdy bank wpadnie w kłopoty. Blokada może być wydłużona do 20 dni! Kontrowersyjną propozycję krytykują nawet sami bankowcy.

Banki zablokują wypłatę pieniędzy?
O kontrowersyjnej propozycji Unii Europejskiej pisze Money.pl za agencją Reuters, która dotarła do odpowiedniego dokumentu. Serwis przypomina, że już teraz obowiązują przepisy umożliwiające bankom z kłopotami zawieszenie wypłat na dwa dni, ale nie dotyczy to depozytów. - Podobne zasady na swoim terytorium stosują już np. Niemcy, które zresztą popierają pomysł - podaje Money.pl.

Zobacz również: Banki będą prześwietlać majątki polityków. Żeby przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy

Blokada pieniędzy na koncie klienta w sytuacji, gdy bank z własnej winy będzie w kłopotach finansowych, jest krytykowana nawet przez samych bankowców. Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha cytowany przez Money.pl podkreśla, że Komisja Europejska "postanowiła opowiedzieć się przeciwko interesom zwykłych obywateli, a chronić interesy sektora bankowego". - Inaczej niż zrobił na przykład niedawno rząd Szwecji, który ustanowił, że w przypadku kryzysu w bankach kosztami zostaną obciążone zarządy i właściciele banków, a nie ich klienci - wyjaśnia ekspert.

Inni ekonomiści podkreślają, że takie przepisy mogą narazić banki na upadek, bo zwykła plotka może wywołać niepokój i spowodować masowe przelewanie pieniędzy do innych banków. A przecież pomysłodawcy argumentują, że dzięki nowym regulacjom bank, będący w krytycznej sytuacji, nie byłby dodatkowo spychany w przepaść przez klientów.

Kontrowersyjne rozwiązanie przed czterema laty przetestowano na Cyprze, gdzie banki zostały zamknięte, a pieniądze zamrożone, bo klienci rzucili się do oddziałów i bankomatów, by ratować swoje środki. Dla uspokojenia nastrojów... zabroniono wypłat, również z bankomatów - czytamy na Money.pl. Czy blokady będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej? KE ma wrócić do dyskusji we wrześniu.

Sprawdź też: Kiedy opłaca się zmienić bank?

Czytaj także: Jak wypłacić pieniądze bez bankomatu i banku?

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: