SuperBiz wiadomości Szpitale psychiatryczne poza siecią. Zamkną Tworki?

Szpitale psychiatryczne poza siecią. Zamkną Tworki?

30.06.2017, godz. 09:48
TWORKI.
foto: Super Express

Nie wszystkie szpitale psychiatryczne zakwalifikowały się do tzw. sieci szpitali, czyli listy placówek, które będą miały zapewnione finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia od października tego roku. Poza nią znalazły się m.in. Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia w Tworkach, a także szpitale w Suwałkach i Choroszczy. Placówki te mogą mieć problemy z zachowaniem płynności finansowej, a nawet prowadzeniem dalszej działalności – podał „Nasz Dziennik".

Jak czytamy w dzienniku, szefowie szpitali psychiatrycznych, które nie zostały zakwalifikowane do sieci, obawiają się, że z powodu braku wystarczających funduszy, będą musieli ograniczyć zakres świadczeń.

Sprawdź także: Sprawdź czy Twój szpital trafił do sieci szpitali i będzie dostawał pieniądze z NFZ [PEŁNA LISTA]

Przyczyną nie włączenia do listy są niskie stawki za tzw. punkt w opiece psychiatrycznej. Od kilku lat pozostają one bez zmian na tym samym poziomie. Z tego względu szpital w Choroszczy przyjmuje tylko najcięższe przypadki, zaś wielu pacjentów odsyła gdzie indziej.
Jak zapewnił NFZ, usługi ze szpitalami, które nie znalazły się w sieci, będą niebawem kontraktowane. W Funduszu powstają właśnie propozycje finansowe dla placówek psychiatrycznych.

Czytaj też: Tak karmią w polskich szpitalach. Nie uwierzysz w to, co zobaczysz na zdjęciach! [GALERIA]

Przypomnijmy, że powstanie tzw. sieci szpitali – systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – to skutek ustawy, która weszła w życie w maju br. Nowelizacja państwowego systemu opieki zdrowotnej ma według Ministerstwa Zdrowia skrócić kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych, na których pacjenci dotychczas wielokrotnie w ciężkim stanie musieli odczekać nawet kilka godzin. Resort zapewnia także poprawę sytuacji w izbach przyjęć oraz łatwiejszy dostęp do przyszpitalnych poradni.

Źródło: „Nasz Dziennik"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: