SuperBiz wiadomości Szwecja: Nowy podatek wymusi naprawianie i ograniczy kupowanie

Szwecja: Nowy podatek wymusi naprawianie i ograniczy kupowanie

20.09.2016, godz. 13:17
Anna Maria Pawlak-Kuliga została nowym prezesem IKEA w Polsce
foto: SHUTTERSTOCK

Rząd w Sztokholmie pracuje nad zmianami w prawie podatkowym, które mają obniżyć stawkę VAT dla rzemieślników i na usługi naprawcze. Ma to zapobiec marnotrawstwu i wspierać recykling.

Proponowana zmiana szwedzkiego rządu znajduje się w przyszłorocznym projekcie budżetu. Ulgi podatkowe dla rzemieślników produkujących i naprawiających swoje produktu w niewielkiej skali to jeden aspekt zmian.

Zobacz także: Hazard w internecie pod lupą KNF

Równolegle do niego zrodził się pomysł, aby różnicę w podatkach bilansować z planowanej podwyżki cen na nowe sprzęty AGD oraz z tzw. "podatku chemicznego", dotyczącego wszystkich produkujących substancje nie-biodegradowalne - podaje "Puls Biznesu".

- Ten problem nie miał znaczenia dla poprzedniego rządu, ale my sprawę zrównoważonego rozwoju stawiamy wysoko - mówi w szwedzkiej prasie Per Bolund, minister rynków finansowych i konsumpcji.

Dziennik szacuje, że proponowane ulgi na usługi naprawcze i akcja promocyjna zachęcająca Szwedów do skorzystania z nich, wyniesie 43 mln koron szwedzkich (ok. 19,3 mln zł).

 

Źródło: "Puls Biznesu"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: