SuperBiz wiadomości Szwedzkie urzędniczki zarabiają więcej niż ich koledzy. Pierwszy raz w historii

Szwedzkie urzędniczki zarabiają więcej niż ich koledzy. Pierwszy raz w historii

01.03.2016, godz. 11:26
FLAGA SZWECJI.
foto: SHUTTERSTOCK

Unia Europejska stoi nierównościami płacowymi. W zeszłym roku Komisja Europejska szacowała, że, aby pensje kobiet i mężczyzn w UE się zrównały (zakładając, że będzie się to odbywało równie wolno, jak obecnie), musimy poczekać… aż 70 lat. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich państwach Unii jest tak źle. Na przykład w Szwecji urzędniczki pierwszy raz w historii zarabiają więcej niż ich koledzy!

Tak przynajmniej wynika z najnowszych szwedzkich badań statystycznych, które opisuje portal „The Local”. Według nich kobiety na kierowniczych stanowiskach pracujące w lokalnych szwedzkich urzędach mogą liczyć na średnie zarobki w wysokości (w przeliczeniu z koron) 6,9 tys. dolarów (27,6 tys. zł) miesięcznie, podczas gdy mężczyźni pracujący na tych samych stanowiskach zarabiają 6,8 tys. dolarów (27,2 tys. zł).

ZOBACZ TEŻ: 58 dni - od Zaduszek do sylwestra. Tyle kobiety w UE pracują za darmo!

Przedstawiciel szwedzkiej organizacji prowadzącej nabór na stanowiska urzędnicze tłumaczy ten fakt tym, że w ostatnim czasie w urzędach zatrudnianych jest coraz więcej kobiet. A ponieważ trafiają tam, mając więcej lat niż ich koledzy na tych samych stołkach, proponowane są im wyższe zarobki.

Źródło: pb.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: