SuperBiz wiadomości Szybki wzrost płacy minimalnej w Polsce. Pracodawcy niezadowoleni

Szybki wzrost płacy minimalnej w Polsce. Pracodawcy niezadowoleni

08.05.2015, godz. 16:23
Pieniądze banknoty
foto: Super Express

Wzrost płacy minimalnej w Polsce w czasie kryzysu ekonomicznego opisuje w swoim raporcie OECD. Dane te cieszą wszystkich poza pracodawcami. Uważają oni, że im więcej będą musieli zapłacić pracownikom, tym mniej nowych miejsc pracy powstanie.

Płaca minimalna w Polsce obecnie wynosi ok. 1,3 tys. złotych „na rękę”. Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Polsce płaca minimalna rosła w latach 2007-2013, kiedy po świecie szalał kryzys ekonomiczny. W Europie, wraz z Łotwą i Słowenią, jesteśmy liderami, jeśli chodzi o tę kwestię.

Nie wszyscy się cieszą

Radość z tego powodu studzi jednak fakt, że w Polsce często trudno utrzymać się za minimalna pensję. Ponadto, jak rekomenduje Międzynarodowa Organizacja Pracy, minimalne wynagrodzenie powinno wynosić co najmniej połowę średniego wynagrodzenia krajowego. Czyli płaca minimalna, która obecnie wynosi 1,75 tys. zł brutto, powinna być podniesiona przynajmniej do 1,9 tys. zł brutto.

Będzie wyższa płaca minimalna?

Pracodawcy nie chcą jednak o tym słyszeć. - Wzrost płacy minimalnej o 1 pkt proc. w stosunku do średniej spowoduje, że nie powstanie 45 tys. miejsc pracy – mówi „Gazecie Wyborczej” Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. Logika jest tu prosta – im więcej szefowie będą musieli przeznaczyć na zatrudnienie pracownika, tym mniej nowych miejsc zatrudnienia utworzą. Część ekonomistów uważa jednak, że zwiększenie kwoty płacy minimalnej nie ma druzgocącego wpływu na miejsca pracy. Wygląda na to, że rząd też przychyla się do tej opinii, bo minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział dążenia do wprowadzenia w Polsce minimalnego wynagrodzenia na poziomie 50 proc. średniej krajowej.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: