SuperBiz wiadomości Szydło: 500 zł na dziecko już w kwietniu 2016 r. Bez limitów dla bogatszych rodzin

Szydło: 500 zł na dziecko już w kwietniu 2016 r. Bez limitów dla bogatszych rodzin

01.12.2015, godz. 15:31
POLACY, TO OBIECAŁA WAM PREMIER SZYDŁO
BEATA SZYDŁO foto: Super Express

Premier Beata Szydło ucina domysły i spekulacje dotyczące sztandarowego pomysłu swojego rządu. - Program 500+ zostanie uruchomiony najpóźniej w kwietniu 2016 roku - zapowiedziała szefowa rządu. Szydło podkreśliła, że nie będzie progu dochodowego dla dobrze sytuowanych rodzin. Projekt został dziś skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Szefowa Rady Ministrów przedstawiła na konferencji prasowej mapę drogową projektu 500+, czyli dokładne terminy, jakie musi przejść projekt ustawy, aby mogła wejść w życie.

Zobacz także: Ekspert PiS ograniczy realizacje obietnic. W budżecie zabraknie środków

- Chcemy aby projekt był szeroko konsultowany, czekamy na każdy głos. 21 stycznia kończymy konsultacje społeczne, do 2 lutego nastąpi przyjęcie go przez rząd i skierowanie do parlamentu, tam po około 4 tygodniach nastąpi podpisanie ustawy. Program najpóźniej zostanie uruchomiony w kwietniu. Wtedy rozpocznie się zbieranie aplikacji i wypłata środków - zapowiedziała Szydło.

Według minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, która wystąpiła u boku premier, roczny koszt 500 zł na dziecko wyniesie 22 mld zł. W 2016 r. - ze względu, że program ruszy dopiero w kwietniu, będzie to 16 mld zł.

- 500 zł to będzie kwota netto. Naszym celem wsparcia rodziny jest to, aby rodziny wychodziły z systemu pomocy społecznej. Od drugiego dziecka nie trzeba składać zaświadczenia o dochodach - wyjaśniła minister pracy. Minister wyjaśniła również, że jedynym kryterium, będzie te które dotyczy rodzin o niskich dochodach - 800 zł i 1200 -j eżeli rodzina jest z dzieckiem niepełnosprawnym. - Żadne inne dodatkowe kryterium nie będzie wprowadzone - dodała szefa resortu pracy. Zdaniem Rafalskiej z tego projektu skorzysta aż 2,7 mld rodzin i 3,7 mln dzieci.

Sprawdź koniecznie: Resort Rolnictwa: Minister Jurgiel wiedział o zarzutach korpucyjnych szefa ARMiR

Rafalska mówiła również, że część osób - po otrzymaniu 500 zł na dziecko - straci uprawnienia do korzystania z form pomocy społecznej. Dodała, że celem programu jest właśnie to, żeby część rodzin wyszła z sytemu pomocy społecznej.

- Bardzo często pojawia się informacja i obawa o to, że część osób, która otrzyma to wsparcie z powodu poprawienia swojej sytuacji dochodowej starci uprawnienia do korzystania z form pomocy społecznej. Rzeczywiście, tak się stanie. Jednym z celów naszego wsparcia rodziny, naszej pomocy państwa w wychowaniu dzieci jest to, żeby część rodzin wyszła z sytemu pomocy społecznej. Jeśli rodzina w tym systemie pomocy tkwi 10 czy 15 lat, to jest to porażka pomocy społecznej - powiedziała Rafalska. Minister dodała, że nie planuje "żadnych zmian, jeśli chodzi ulgę podatkową na dziecko".

Mówimy wyraźnie jest kryterium, które dotyczy rodzin o niskich dochodach - 800 zł i 1200 - jeżeli rodzina jest z dzieckiem niepełnosprawnym. Żadne inne dodatkowe kryterium nie będzie wprowadzone - tłumaczyła.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-beata-szydlo-program-500-uruchomimy-najpozniej-w-kwietniu,nId,1930882#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefoxZdaniem Rafalskiej z tego projektu skorzysta aż 2,7 mld rodzin i 3,7 mln dzieci.
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: