SuperBiz wiadomości Szydło odwołuje wiceministra finansów za słowa o "toksycznych bankach"

Szydło odwołuje wiceministra finansów za słowa o "toksycznych bankach"

08.03.2016, godz. 21:51
Beata Szydło
Beata Szydło foto: Super Express

Premier Beata Szydło odwołała wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego - dowiedziała się PAP we wtorek ze źródeł zbliżonych do rządu. Wniosek o odwołanie swojego zastępcy złożył w poniedziałek szef resortu finansów Paweł Szałamacha.

Raczkowski powiedział w czwartek podczas seminarium w SGH, że w 2016 r. upadnie kilka małych banków, ale nie będzie to efekt wprowadzenia podatku bankowego, lecz niewłaściwego zarządzania i nadzoru.

Zobacz też: 500 zł na dziecko nie trzeba wydać od razy. Będą specjalne obligacje

W reakcji na tę wypowiedź minister Szałamacha oświadczył w piątek, że polski sektor bankowy jest stabilny i zwrócił się do Raczkowskiego o wyjaśnienie jego wypowiedzi dotyczącej upadłości banków. - Kilka banków jest toksycznych i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliśmy wydarzenia, jakie mieliśmy - mówię tu o bankach, które już upadły i wypłatach z BFG - mówił w czwartek odwołany wiceminister.

Raczkowski przekonywał na SGH, że "czeka nas jeszcze upadłość kilku banków". - Ta agonia może się przeciągnąć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 roku. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były źle zarządzane, a nadzór instytucjonalny działał źle - zaznaczył wiceminister. - Chcę to wyraźnie powiedzieć - opodatkowanie sektora bankowego nie jest niczym nowym, niczym specjalnym. Obciążenie tego sektora nie jest wysokie w porównaniu do innych państw UE. Struktura tego sektora jest dobra. Jeśli banki upadają to z powodu, który powiedziałem - złego nadzoru czy zarządzania - a nie z powodu podatku - dodał.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: