SuperBiz wiadomości PGNiG szykuje podwyżki cen gazu dla odbiorców detalicznych

PGNiG szykuje podwyżki cen gazu dla odbiorców detalicznych

08.03.2017, godz. 13:16
Podwyżki cen gazu
Podwyżki cen gazu foto: SHUTTERSTOCK

Już niebawem możemy zacząć płacić wyższe rachunki za gaz. PGNiG zapowiedziało podwyżki dla odiorców domowych i zmianę taryf. Spółka złożyła wniosek taryfowy dla odbiorców detalicznych do Urzędu Regulacji Energetyki – poinformował Biznes.pap.pl.

Obecna taryfa dla odbiorców detalicznych straci ważność pod koniec marca. A to oznacza, że wyższe stawki opłat za gaz mogłyby zacząć obowiązywać od 1 kwietnia. PGNiG przygotowuje nowe taryfy dla odbiorców detalicznych.

- Jesteśmy w procesie przygotowywania nowej taryfy detalicznej. Wnioski zostały złożone – oznajmił Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG. – Widzimy powody do niezaprzeczalnej podwyżki taryfy dla sektora odbiorców domowych i takiej decyzji się spodziewamy – dodał.

Zobacz także: Zapłacimy mniej za gaz. URE obniżył ceny dla odbiorców detalicznych o 7 proc.

W tym roku mają zostać zniesione taryfy dla wszystkich odbiorców, którzy nie są gospodarstwami domowymi. Z wypowiedzi cytowanego przez PAP Piotra Woźniaka, prezesa PGNiG, wynika, że skutki liberalizacji odczuje dwie trzcie obsługiwanego przez spółkę rynku.

Przeczytaj również: Ceny żywności idą w górę. Drożeją papierosy, alkohol i woda mineralna

Podniesienie stawek za gaz dla odbiorców detalicznych prawdopobnie będzie konsekwencją prognoz na temat rynku gazu w Europie. PGNiG szacuje, że ceny gazu w 2017 r. mogą pójść w górę, a w zeszłym roku w Europie znajdowały się na niskim poziomie. Według spółki utrzymanie zeszłorocznych stawek jest mało prawdopodobne.

- W drugim półroczu zaobserwowano wzrost kursu ropy, który przyczynił się do podwyżki cen indeksowanych kontraktów importowych gazu ziemnego w Europie. Prognozy wskazują, że tendencja ta może zostać utrzymana w nadchodzącym roku – można przeczytać w cytowanym przez Onet raporcie rocznym PGNiG – (...) cena gazu w 2017 r. może być wyższa niż w roku poprzednim – konkluduje spółka.

Oprac. na podst. biznes.pap.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: