SuperBiz wiadomości Tajemnice Wieliczki

Tajemnice Wieliczki

17.07.2017, godz. 23:58
Tajemnice Wieliczki
foto: SHUTTERSTOCK

Kopalnia soli w Wieliczce to miejsce niezwykłe. Czynna od od XIII wieku, jest najstarszym na ziemiach polskich przedsiębiorstwem solnym, a jej podziemna część sięga głębokości 327 m. Urokliwe podziemne jeziora, kilometry chodników, komory, wspaniałe kaplice przyciągają co roku ponad milion turystów. W 1976 roku wielicki obiekt został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Skryte pod miastem wyrobisko, usytuowane na dziewięciu poziomach to blisko 300 kilometrów chodników i 3 tysiące komór. Część przeznaczona dla zwiedzających obejmuje 3,5-kilometrowy odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m
Ale to nie wszystkie atrakcje. W Wieliczce działa podziemne uzdrowisko, a na terenie kopalni możesz skorzystać też z tężni solankowych, zwiedzić Muzeum Żup Krakowskich, mieszczące się w zespole budynków Zamku Żupnego, powstałego w XII i XIX wieku, w którym mieszkali zarządcy kopalni.

Zobacz, co warto zobaczyć w w Wieliczce

Podziemne trasy do zwiedzania
* Trasa turystyczna
To najbardziej popularna trasa, prowadząca przez wykute w soli komory, podziemne jeziora i unikalne rzeźby solne. Liczy prawie 3 kilometry krętych korytarzy, musisz pokonać 800 schodów i zejść na głębokość 135 metrów pod ziemię.
Trasa zaczyna się w szybie Daniłowicza, schodząc coraz niżej zwiedzamy kolejne wykute w solnej skale miejsca, na szlaku jest ponad 20 komór.
W połowie trasy zwiedzamy cudowną kaplicę świętej Kingi, która według legendy
przyniosła bogactwo soli do Polski. Kaplicę zdobią przepiękne, wykonane z soli dzieła sztuki, ołtarze, rzeźbiona ambona, solny pomnik Jana Pawła II i kopia Ostatniej wieczerzy Leonarda Da Vinci.
W ramach posiadanego biletu warto kontynuować wyprawę odwiedzając podziemne Muzeum Żup Krakowskich. Tutaj możemy zobaczyć oprawiony w srebro róg tura z 1534 roku - Róg Bractwa Kopaczy, poznać dawne urządzenia i sprzęt górniczy.
Dodatkowa trasa to 1,5 km wędrówka , którą kończy wyjazd prawdziwą górniczą windą na powierzchnię.
Pamiętaj o cieplejszym odzieniu, i wygodnych butach temperatura w Kopalni to około 15 st. C .
Bilet normalny okresie 1.07. - 31.08.: 59 zł, w cenę wliczona jest opłata za przewodnika

* Trasa górnicza
Pokazuje, jak wyglądała praca górników, każdy uczestnik dostaje kombinezon ochronny, kask i lampę górnicza. Początek szlaku to zjazd najstarszym istniejącym szybem górniczym Regis. Wyprawę prowadzi doświadczony przewodnik zwany przodowym.
Przodowy każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzieli górniczy zawód oraz zadanie do wykonania pod ziemią.
Bilet normalny okresie 1.07. - 31.08.: 59 zł, w cenę wliczona jest opłata za przewodnika
Bilet normalny na zwiedzanie trasy turystycznej i górniczej: 99 zł.

* Szlak Pielgrzymkowy „Szczęść Boże"
Religijny szlak, pobłogosławiony przez Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza w 2010 roku. Możemy tu podziwiać wspaniałe rzeźby w kaplicy pod wezwaniem świętego Antoniego. Pielgrzymka prowadzi przez Drewnianą Golgotę wielickich górników, punktem kulminacyjnym wędrówki jest cudowna Kaplica św. Kingi. Kolejny przystanek to Kaplica Św. Jana wyróżniająca się drewnianym, polichromowanym wnętrzem.
Część szlaku wiedzie przez wyrobiska Muzeum Żup Krakowskich gdzie pielgrzymi mogą podziwiać między innymi jedyną na świecie podziemną kaplicę poświęconą św. Janowi Pawłowi II. Oprócz wyrzeźbionych w soli stołu ołtarzowego i wiszącego nad nim krzyża znajduje się tam pierwszy podpis Karola Wojtyły już jako papieża.
Bilet normalny okresie 1.07. - 31.08.: 59 zł, w cenę wliczona jest opłata za przewodnika.

* Szlak Tajemnice Wielickiej Kopalni
Turyści, którzy zdecydują się na tą trasę będą mogli zapuścić się w dzikie rejony kopalni. Pokonuje się ją w całkowitej ciemności i ciszy, z górnicza lampą w ręku, w kasku na głowie i z pochłaniaczem tlenku węgla.
Jest to trasa trudna, ale najpiękniejsza. Rozpoczyna się z dala od klasycznej trasy turystycznej, w szybie Regis. Szlak kilkugodzinnej wędrówki wiedzie poprzez wyrobiska należące do szczególnie cennych pod względem historycznym oraz geologicznym.
Bilet normalny: 150 zł
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja zwiedzania. Najpóźniej dwa tygodnie przed planowaną datą wyprawy.

Tężnie solankowe
Wizyty w tężni solankowej zalecane są szczególnie osobom cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych.
Do zbudowania tężni wykorzystano drzewo modrzewiowe, które w wodzie solnej przetrwa nawet pięć wieków. Wnętrze konstrukcji jest wypełnione tarniną, a spływająca z góry woda (jest czerpana spod ziemi) o stężeniu soli ok. 16 proc. rozbija się o gałązki, tworząc aerozol solny zawierający pierwiastki takie jak brom, chlor czy jod. Zalecany czas jednej wizyty to ok. 30-40 minut. Budowla swoim kształtem przypomina starą warownię, ściany mają wysokość 9 metrów, a wieża 22 m. Jest to piąty co do wielkości tego typu obiekt w Polsce, największy jest w Ciechocinku.
Bilet normalny: 9 zł,
karnet 5 wejść: 30 zł,
karnet 10 wejść: 50 zł

Uzdrowisko
Tradycje leczenia dróg oddechowych w Wieliczce sięgają XIX w. Wtedy właśnie zauważono, że problemów z górnymi drogami oddechowymi nie mają górnicy pracujący pod ziemią. W 1839 r. otwarto pierwszy zakład kąpielowy, a wanny napełnianą m.in. solanką. Ponad sto lat później, bo w 1958 r., rozpoczęto leczenie chorych w komorach solnych.
W latach 60. na terenie kopalni powstało pierwsze tego typu podziemne sanatorium na świecie. Z biegiem czasu się rozwijało i w 2011 r. wielicka kopalnia otrzymała decyzją ministra zdrowia status podziemnego sanatorium, funkcjonującym dzisiaj pod nazwą Uzdrowisko Kopalni Soli "Wieliczka".
Kuracjusze korzystający z dobrodziejstw podziemnego mikroklimatu odczuwają znaczną poprawę w funkcjonowaniu układu oddechowego, rzadziej zapadają na infekcje, rzadziej też cierpią na napady duszności czy kaszlu. Pobyt w uzdrowisku poprawia również ogólne samopoczucie, relaksuje i wycisza.
Kompleks uzdrowiskowy składa się z trzech komór położonych 135 metrów pod ziemią.

autor: Beata Lekszycka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: