SuperBiz wiadomości Tajemnicze interesy Donalda Trumpa

Tajemnicze interesy Donalda Trumpa

16.11.2016, godz. 17:23
Wybory prezydenckie w USA - Donald Trump
foto: AP

Donald Trump ma kłopoty z pogodzeniem prowadzenia działalności biznesowej z objęciem stanowiska prezydenta państwa. Okazuje się, że posiadanie przez niego wielkiego przedsiębiorstwa wartego miliardy dolarów stwarza sytuację bezprecedensowego konfliktu interesów.

Donald Trump nie chce ujawnić szczegółów w swoich zeznaniach podatkowych. Mimo to powszechnie wiadomo, że jest właścicielem wielu hoteli, pól golfowych, posiadłości i innych nieruchomości zarówno w USA, jak i innych krajach świata (np. w Szkocji, Turcji, Indiach). Ale jak tego byłoby mało, według "Washington Post”  Donald Trump jest biznesowo zaangażowany w działania w  Arabii Saudyjskiej i Chinach. A polityczne relacje z tymi państwami są napięte. Taka sytuacja może być mocno kłopotliwa dla nowego prezydenta USA.

Zobacz: Zmiany w ubezpieczeniu OC w 2017 roku

Co Trump zrobi z tym fantem? Obowiązujące w USA przepisy regulujące konflikt interesów, kiedy biznesmen obejmuje stanowisko w rządzie, nie stosują się do prezydenta. Aktywa biznesmena rozpoczynającego pracę w sektorze publicznym umieszczane są w tzw. ślepym funduszu powierniczym (ang. blind trust), aby od momentu jego pracy w rządzie aktywa te były zarządzane przez inne osoby, poza jego wiedzą i kontrolą.

Zdaniem Trumpa taki ślepy fundusz tworzyłyby jego dzieci (Donald junior, Eric oraz córka Ivanka). Tylko jest pewien problem – w tym wypadku fundusz taki nie może być kontrolowany przez członków rodziny.

Zobacz: E-sklepy handlują elektronicznymi papierosami mimo zakazu

Zatem wciąż pozostaje tajemnicą, jak Trump pogodzi interesy biznesowe z piastowaniem urzędu prezydenta USA. A może to być wyjątkowo trudne zadanie.

Źródło: bankier.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: