SuperBiz wiadomości Tak mogły wyglądać polskie banknoty [ZDJĘCIA]

Tak mogły wyglądać polskie banknoty [ZDJĘCIA]

19.06.2016, godz. 09:00
Projekt 50 zł
Barbara Radziwiłłówna na banknocie 50 zł. Fot. "Andrzej Heidrich. Twórca polskich banknotów", NBP, Warszawa 2011 foto: NBP

Niewiele brakowało, a w latach 90-tych w naszych portfelach znalazłby się banknot o nominale 5 mln zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego! A już po denominacji mogliśmy płacić papierkami z polskimi politykami czy wybitnymi pisarzami. Nawet banknoty, których używamy obecnie, na początku miały wyglądać inaczej – na 50-złotówce mogła się znaleźć… Barbara Radziwiłłówna, a król Zygmunt I Stary z 200 zł w niczym nie przypominał siebie z używanego teraz banknotu. Oto, jak mogły wyglądać nasze polskie złote.

Andrzej Heidrich. Nazwisko to raczej niewiele mówi tym, którzy nie interesują się numizmatyką. Tymczasem na co dzień wszyscy podziwiamy prace graficzne tego autora, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. To on bowiem od kilkudziesięciu lat projektuje banknoty dla Narodowego Banku Polskiego. Właśnie Heidrichowi zawdzięczamy wygląd pieniędzy, które dziś mamy w portfelach. W 2011 r. NBP wydał album „Andrzej Heidrich. Twórca polskich banknotów”, który, jak pisał ówczesny szef NBP Marek Belka, jest hołdem i podziękowaniem za ciężką pracę utalentowanego artysty.

ZOBACZ TEŻ: Skąd się wzięły pieniądze? Poznaj ich historię - od barteru do bitcoina

Grafik rzeczywiście ma się czym pochwalić. Zaprojektował wszystkie banknoty, które od połowy lat 70-tych były w Polsce w obiegu. Jak czytamy w albumie, „jego przygoda z NBP rozpoczęła się w 1960 r., kiedy bank zaprosił go do zamkniętego konkursu na nowy banknot o nominale 1000 zł. (…) Przez kolejne lata na zlecenie NBP Heidrich wykonywał dziesiątki szkiców i projektów banknotów. Jednak dopiero w 1975 r. (...) wprowadzono do obiegu jego pierwszy banknot: 500 zł z Tadeuszem Kościuszką”. - A po nim bardzo szybko weszła pięćdziesiątka ze Świerczewskim i setka z Waryńskim. Ruszyła inflacja i rynek potrzebował coraz wyższych i wyższych nominałów – wspomina sam Heidrich w wywiadzie udzielonym Teresie Torańskiej, zamieszczonym w albumie NBP.

Oprócz obszernej, bardzo ciekawej rozmowy, publikacja zawiera też zachwycające projekty banknotów Heidricha, które miały szansę zagościć w naszych portfelach. Mało kto wie, że władcy, obecnie zdobiący polskie banknoty, o mały włos nie przegrali z wizerunkami pisarzy czy postaci świata polityki! Obie wspomniane serie Heidrich zaprojektował już w latach 80-tych. Można je było wykorzystać (po wprowadzeniu odpowiednich zmian takich jak np. dodanie korony polskiemu orłu czy nadanie odpowiednich nominałów), ale obawiano się, że za bardzo będą się kojarzyły z banknotami wycofywanymi z obiegu, czyli serią „Wielcy Polacy”. Gdyby jednak ich użyto, dziś moglibyśmy płacić takimi papierkami: