SuperBiz wiadomości Tanie apteki znikną z rynku?

Tanie apteki znikną z rynku?

25.04.2016, godz. 12:35
Apteka, leki
foto: FOTO SE

Nawet 5 tysięcy aptek może zniknąć z rynku. Powód? W życie mogą wejść przepisy, które nakażą właścicielom aptek posiadanie tytułu magistra farmacji.

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących prowadzenia aptek. Zgodnie z ministerialnymi wytycznymi  co najmniej 51 proc. udziałów w aptece miałyby osoby z tytułem magistra farmacji.

Zobacz: Jak rozliczyć podatek z pracy za granicą? [WIDEO]

Teraz aptekę teoretycznie może mieć każdy. Zasadniczym warunkiem uruchomienia apteki jest zatrudnienie  magistra farmacji na stanowisku kierownika apteki.

Jak przepisy się zmienią, to przedsiębiorcy  bez odpowiedniego wykształcenia, którzy będą chcieli utrzymać się na rynku będą musieli do interesu zaprosić wykwalifikowanego farmaceutę.

Zobacz: Duże zmiany w systemie emerytalnym

Jak informuje „Rzeczpospolita”  nowe wytyczne przede wszystkim uderzą w apteki sieciowe. Na łamach gazety Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, zrzeszającego sieci apteczne mówi: – Mamy nadzieję, że ministerstwo się z tego pomysłu wycofa. Ostrożnie licząc, ustawie podlegać będzie 5 tys. aptek, czyli wywłaszczenie dotknie majątku wartego 5 mld zł. I zatrudniającego kilkadziesiąt tysięcy pracowników.

Projekt nowej ustawy mamy poznać w sierpniu. Jeśli prace nad nią pójdą zgodnie z planem, to nowe przepisy  mogą obowiązywać już od początku przyszłego roku.


Źródło: „Rzeczpospolita”

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: