SuperBiz wiadomości Ten środek zabija chwasty, ale i ludzi? Mimo wątpliwości zatwierdza go KE

Ten środek zabija chwasty, ale i ludzi? Mimo wątpliwości zatwierdza go KE

30.06.2016, godz. 11:21
rolnik z traktorem.
foto: EAST NEWS

Komisja Europejska wydała kontrowersyjną decyzję. Przedłużyła licencję na stosowanie w środkach chwastobójczych składnika znanego jako glifosat. Według podejrzeń części ekspertów, może być on rakotwórczy! Dlaczego, mimo to, licencja została przedłużona?

Glifosat to substancja chemiczna, która jest używana w środkach chwastobójczych. Wiadomo, że zabija niechciane rośliny, ale czy może też zabijać ludzi? Tak uważają eksperci z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem związanej z WHO. Ich zdaniem glifosat może sprzyjać powstawaniu nowotworów. Z kolei Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności uznał, że substancja nie zagraża ludziom. Wobec tych sprzecznych opinii Komisja Europejska przedłużyła licencję na stosowanie glifosatu co najmniej do końca 2017 r. To właśnie wtedy Europejska Agencja Chemikaliów przygotuje naukowa opinię, która ma ostatecznie rozwiać lub potwierdzić wątpliwości związane z glifosatem.

ZOBACZ TEŻ: Rolnicy bez podatku od sprzedaży własnych wyrobów

Komisja Europejska tłumaczy, że pozwoliła na używanie środka, ponieważ mimo wielokrotnych prób nie udało się wypracować porozumienia w sprawie jego zakazu z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Tymczasem preparaty, które zwierają ten związek chemiczny, są chętnie używane przez unijnych rolników. Początkowo planowano nawet, że licencja na używanie glifosatu będzie obowiązywała aż 15 lat, później proponowano skrócenie tego czasu do lat dziewięciu, a następnie do siedmiu. Ostateczne decyzje mają zostać podjęte dopiero po „wyroku” Europejskiej Agencji Chemikaliów.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: