SuperBiz wiadomości Terminal gazowy w Świnoujściu w końcu oddany do użytku!

Terminal gazowy w Świnoujściu w końcu oddany do użytku!

02.06.2016, godz. 17:07
GAZOPORT W ŚWINOUJŚCIU.
foto: EAST NEWS

Spełnił się sen o energetycznym bezpieczeństwie Polski. Budowany od 2010 roku gazoport został oddany do użytku. Zbiegło się z pojawieneim się nowego gracza ebergetycznego na Bałtyku - Arabii Saudyjskiej.

Terminal LNG był oczkiem w głowie obecnego prezydenta UE, wtedy premiera Donalda Tuska. Otwarcie wielokrotnie przekładano, ale od dzisiaj gazoport może już przyjmować statki. W Świnoujściu po rozładunku paliwo będzie regazyfikowane i pompowane w rury.

"Zapowiedziane są już komercyjne dostawy skroplonego gazu do Polski. Z tego powodu finalny odbiór terminalu LNG jest kluczowy dla ukończenia tej strategicznej dla polskiej gospodarki inwestycji, która umożliwia realną dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a tym samym istotnie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju" - powiedział PAP wiceprezes Gaz Systemu Artur Zawartko.

Z okazji budowy terminala zbudowano blisko 100-kilometrowy rurociąg do Szczecina i trzykilometrowy falochron. Terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej.

ZOBACZ TEŻ: Strategiczny polski terminal nad Bałtykiem

Równocześnie Orlen podpisał kontrakt na dostawy ropy z Saudi Aramco, największym producentem ropy na świecie. To pierwszy kontrakt płockiej firmy z dostawcą z regionu Zatoki Perskiej.

Dostawy statki będą możliwe w oparciu o niedawno otwarty terminal naftowy w Gdańsku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: