SuperBiz wiadomości Tragedia pracowników Praktikera. Zostaną bez środków do życia przez trzy miesiące?

Tragedia pracowników Praktikera. Zostaną bez środków do życia przez trzy miesiące?

18.05.2017, godz. 16:58
Zwolnienia w Praktikerze
foto: SHUTTERSTOCK

Sytuacja pracowników Praktikera, którzy złożyli wypowiedzenia po tym, jak nie dostali pensji za kwiecień jest bardzo zła. Nie mają ani oszczędności, ani dużych szans na zarobienie pieniędzy w maju. Jeśli niebawem dostaliby pracę, wypłatę otrzymają najwcześniej na koniec czerwca. Oznacza to aż trzy miesiące bez dochodów – podaje wp.pl.

Z pracownikami sieci przed sklepem Praktiker w Ząbkach rozmawiali dziennikarze Wirtualnej Polski.
– Składając wypowiedzenie pokazaliśmy pracodawcy czerwoną kartkę za to, że dokonał brutalnego faulu na naszych finansach nie wypłacając wynagrodzenia za kwiecień – powiedział portalowi wp.pl ok. 40-letni mężczyzna. – Dla wielu z nas to nie była po prostu przykra wiadomość. To było załamujące. Część z nas nie ma z czego żyć, nie ma pieniędzy, by przeżyć kolejny miesiąc.

Czytaj też: Praktiker na Śląsku przestał płacić pracownikom. Upada?

– Właściwie zostaliśmy na lodzie – dodała kolejna osoba. – Nie dostaliśmy pensji za kwiecień, w maju też nie mamy szans nic zarobić. Ci, którzy teraz znajdą pracę, otrzymają jakieś pieniądze najwcześniej pod koniec czerwca. To daje w najlepszym przypadku trzy miesiące bez dochodów.
Większość pracowników zgromadzonych pod Praktikerem w Ząbkach podkreślało, że nie ma żadnych oszczędności, więc aby przeżyć muszą zapożyczać się u rodziny i znajomych lub brać chwilówki.

Sprawdź także: Byli pracownicy Praktikera walczą o odprawy i odszkodowania

Przypomnijmy, że problemy Praktikera zaczęły się cztery lata temu, kiedy to upadł niemiecki koncern handlowy Metro. Praktiker należał właśnie do niego. Po tym wydarzeniu firma znalazła się w rękach polskiego biznesmena. Niestety, wraz ze zmianą właściciela jej problemy wcale się nie skończyły.
Jesienią 2016 roku sąd zadecydował o rozpoczęcie postępowania sanacyjnego. Co ono oznacza w praktyce?

Zobacz również: Alma ostatecznie bankrutuje? Spółka złożyła wniosek o upadłość

Firma normalnie działa i jest zabezpieczona przed roszczeniami dłużników, ale musi płacić aktualne faktury. Teoretycznie taka sytuacja pozwala wielu podmiotom gospodarczym wykopać się z długów i z powrotem stanąć na nogi. Jednak sąd umorzył postępowanie sanacyjne i wygląda na to, że firma szykuje się do ogłoszenia upadłości.

Źródło: wp.pl, Superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: