SuperBiz wiadomości Trendy konsumenckie 2016. Co i gdzie kupują Polacy?

Trendy konsumenckie 2016. Co i gdzie kupują Polacy?

21.12.2016, godz. 14:33
SKLEP ZAKUPY KLIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Produkty wysokiej jakości, ekologiczne lub regionalne i kupowane w większych sklepach osiedlowych albo dyskontach – to główne trendy konsumenckie mijającego roku.

Jak zmieniały się trendy konsumenckie w 2016? W mijającym roku Polacy postawili na jakość produktów. W związku z tym, że sytuacja ekonomiczna wielu rodzin poprawiła się, cena przestała stanowić najważniejsze kryterium wyboru produktu. Chętniej i częściej wybieraliśmy rzeczy droższe, ale lepszej jakości. W 2016 roku wyraźnie wzrosła świadomość konsumencka Polaków. Chętnie kupowaliśmy produkty ekologiczne i regionalne.

Zobacz: Drożdżówki "Radziwiłłówki" zaakceptowane przez dzieci

Jednak jeszcze nie jest tak dobrze, by cena w ogóle nie miała znaczenia dla konsumentów. Nie pozbyliśmy się naszej niemal narodowej cechy – satysfakcji z zakupu rzeczy dobrej jakości, ale w niskiej cenie. Możliwość takich zakupów coraz częściej dają nam bardzo popularne dyskonty, w których coraz częściej pojawiają się produkty premium.

Polacy lubią  też zakupy na bazarach i targowiskach. Co ciekawe, jesteśmy największymi miłośnikami targowisk i bazarów w Unii Europejskiej.  Dlaczego tak się dzieje? Według badania przeprowadzonego przez PMR, dla 96 proc. respondentów świeżość i wysoka jakość produktu to istotny czynnik przy wyborze miejsca zakupów.

Zobacz: Wigilia bez stresu. Jak ją zorganizować

Gdzie najchętniej robimy zakupy 9poza bazarami)? Zależy nam na tym, by w jednym miejscu kupić wszystko, czego potrzebujemy. Ale miejsce takie musi być zlokalizowane blisko domu lub pracy. Dlatego też w ostatnich latach nie buduje się już wielu ogromnych centrów handlowych na peryferiach miast. Dużą popularnością cieszą się sieci handlowe dysponujące mniejszymi formatami (Biedronka, Lidl, Carrefour Express).

Źródło: portalspożywczy.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: