SuperBiz wiadomości Trener personalny - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

Trener personalny - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

24.02.2016, godz. 15:48
45 pomysłów na biznes
foto:

Coraz więcej osób przywiązuje wagę do swojego wyglądu i formy fizycznej. Bycie fit jest na topie. Jednak nie każdy ma tyle zapału i wystarczającej wiedzy do tego, by samodzielnie wytrwać w postanowieniu i poprawić stan swojego zdrowia,  sylwetkę i  wydajność organizmu. Z pomocą idzie mu profesjonalny trener personalny, który opracuje indywidualny program składający się z odpowiedniej diety, zestawu ćwiczeń i odnowy biologicznej.

Trener personalny (trener osobisty) to osoba, która bierze pod swoje skrzydła zawodowych sportowców, amatorów przygotowujących się do maratonów lub triathlonów oraz osoby, które chcą po prostu poprawić swoją formę fizyczną i zrzucić zbędne kilogramy. Trener personalny najpierw ocenia stan zdrowia swojego klienta i opracowuje mu specjalny indywidualny program treningowy. Następnie w razie potrzeby modyfikuje go, a także nadzoruje pracę oraz śledzi postępy klienta. Niektórzy trenerzy personalni wymagają tylko od klienta systematycznego zdawania relacji ze swoich poczynań, a inni oferują również osobistą asystę na treningach (w siłowni, na basenie czy trasie biegowej).  

Odpowiednie wykształcenie


Kto może być trenerem personalnym? Okazuje się, że tak naprawdę każdy, kto interesuje się sportem i dietetyką. Do pracy w tym fachu wcale nie trzeba być absolwentem akademii wychowania fizycznego czy zawodowym trenerem w jakieś dyscyplinie sportu. Z powodzeniem wystarczą odpowiednie kursy i szkolenia z zakresu żywienia człowieka, suplementacji, fitnessu, treningu sportowego. Na rynku nie brakuje świetnych trenerów personalnych cieszących się ogromny uznaniem, którzy ukończyli studia z zakresu socjologii czy historii, ale na poważnie interesowali się sportem i dietetyką, sami amatorsko trenowali jakąś dyscyplinę sportu i ukończyli specjalistyczne kursy i szkolenia. Także jest to zawód niewymagający ukończenia odpowiedniej uczelni czy kierunku studiów. Ale jak podkreślają przedstawiciele tej branży,  czas weryfikuje wiedzę i umiejętności trenerskie i tylko najlepsi są wstanie utrzymać się na rynku, zarabiając całkiem spore pieniądze.


Dla kogo oferta


Z usług trenera personalnego korzysta coraz więcej osób. W tej grupie są sportowcy, amatorzy systematycznie uprawiający jakąś dyscyplinę, ale i osoby mające problem z wagą i kondycją organizmu. Trenerzy osobiście od lat działające w tej branży zgodnie podkreślą: żeby osiągnąć sukces, tonie można liczyć na cud, tylko decydując się na współpracę z fachowcem, trzeba być gotowym na zmiany i wysiłek. Osoby działające na własną rękę często stosują zbyt restrykcyjną, osłabiającą dietę i za dużo oraz zbyt intensywnie ćwiczą, przez co skarżą się na ból mięśni i urazy stawów. Takie postępowanie prowadzi do szybkiego zniechęcenia i zaniechania treningu. A jest na to prosta rada: trening i dieta  nie powinny utrudniać życia osobie stosującej je, tylko powinny być dopasowane do czasu i rodzaju pracy zawodowej, przyzwyczajeń, sposobów spędzania wolnego czasu. Dlatego też trener personalny cały program dietetyczno-treningowy układa dla jednej konkretnej osoby, uwzględniając jej cechy osobiste, przyzwyczajenia i styl życia. Wówczas szanse na sukces rosną, bo poprzeczka nie jest od razu postawiona zbyt wysoko.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej książce "45 pomysłów na biznes". Książka dostępna w kioskach.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: