SuperBiz wiadomości Trump do Merkel: "Niemcy są winne USA sporo pieniędzy za potężną i drogą obronę"

Trump do Merkel: "Niemcy są winne USA sporo pieniędzy za potężną i drogą obronę"

19.03.2017, godz. 14:10
Donald Trump Angela Merkel
Donald Trump Angela Merkel foto: AP

Angela Merkel nie będzie najlepiej wspomniała swojego pierwszego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Przywódca Stanów Zjednoczonych podkreślił, że miał wspaniałe spotkanie z kanclerz Niemiec, a dodał też, że Berlin jest winny Ameryce sporo pieniędzy za potężną i bardzo drogą obronę NATO.

"Chłodne przyjęcie", tak najkrócej można podsumować pierwsze spotkanie kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Donaldem Trumpem. Gospodarz Białego Domu przyjął zaproszenie na szczyt szefów państw grupy G20 w Hamburgu, ale nie szczędził gorzkich słów pod adresem Niemiec i miał odmówić podania ręki szefowej niemieckiego rządu.

Zobacz również: Od niedzieli Niemcy będą mieć nowego prezydenta. Joachim Gauck rezygnuje z urzędu [ZDJĘCIA]

Trump przyjął Angelę Merkel w piątek w Białym Domu, a w sobotę napisał na Twitterze: "Mimo tego, co słyszeliście od FAKE NEWS, miałem wspaniałe spotkanie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel". "Niemniej jednak Niemcy są winne NATO ogromne sumy pieniędzy i Stany Zjednoczone powinny dostawać więcej za potężną i bardzo drogą obronę, jaką zapewniają Niemcom" - zaznaczył.

Prezydent USA wyraził jednak uznanie dla wysiłków podejmowanych przez Merkel "w celu rozwiązania konfliktu na (wschodniej) Ukrainie, gdzie najbardziej chcielibyśmy poszukiwać rozwiązania pokojowego". Podziękował kanclerz za jej obietnicę zwiększenia wydatków na obronność, w tym przeznaczenia "przynajmniej" 2 proc. PKB na cele obronne.

Agencja DPA przypomina, że podczas wspólnego zdjęcia Donald Trump odmówił podania ręki pani kanclerz, a podczas konferencji prasowej dość niezręcznie zażartował w kwestii podsłuchiwania jego i Angeli Merkel przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę.

Czytaj koniecznie: Trump oszukał Polaków ws. wiz. Teraz UE wprowadzi je dla USA?

Szefowa niemieckiego rządu spotkała się z prezydentem Trumpem w piątek, choć początkowo wizytę zaplanowano na wtorek, ale plany pokrzyżowała szalejąca na wschodnim wybrzeżu USA śnieżyca.

 

Źródło: tvn24.pl, Superbiz.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: