SuperBiz wiadomości Trump: mur na granicy z Meksykiem sam na siebie zarobi

Trump: mur na granicy z Meksykiem sam na siebie zarobi

23.06.2017, godz. 14:36
IVANKA TRUMP DONALD
IVANKA TRUMP DONALD foto: AP

Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki znany z kontrowersyjnych pomysłów wpadł na kolejny, który co niektórych może wprawić w osłupienie. Już w kampanii prezydenckiej zapowiadał budowę muru wzdłuż granicy z Meksykiem, który ma powstrzymać napływ migrantów do Ameryki. Teraz Trump chce, aby na murze umieszczone były panele słoneczne. Dzięki temu mur ma „sam na siebie zarobić".

Mur na granicy USA z Meksykiem, którego budowę Donald Trump zapowiadał już podczas kampanii prezydenckiej, ma powstać w ok. 2 lata. Koszt szacowany jest na nawet 21 mld dolarów (tj. ok. 70 mld złotych). Prezydent USA, jak sam stwierdził, wpadł na „genialny pomysł" i zainstaluje na nim panele słoneczne. W ten sposób, produkując tanią energię mur „sam na siebie zarobi": - Świetny pomysł, prawda? Jest mój – stwierdziła głowa państwa.

Zobacz także: Ile dokładnie będzie kosztował mur, który Trump chce wybudować między USA i Meksykiem

Wcześniej Trump zapowiadał, ze za mur zapłaci Meksyk, ale prezydent Enrique Peña Nieto stanowczo odrzucił takie rozwiązanie. Jego stanowisko niekoniecznie bierze pod uwagę prezydent USA, ponieważ podczas swojego przemówienia powiedział: - Powstanie mur zbudowany z paneli słonecznych, który będzie produkował energię i na tym zarabiał. Dzięki temu Meksyk będzie musiał za niego mniej płacić.

Sprawdź również: 600 firm chce budować mur na granicy USA z Meksykiem

Od marca trwa konkurs na projekt muru, ogłoszony przez amerykański Urząd Celny i Ochrony Granic. Wkrótce ma zostać rozstrzygnięty. Wydaje się, że wzięcie pod uwagę ulokowania paneli słonecznych podczas budowy będzie najważniejszym kryterium oceny.

 

Źródło: /tvp.info

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: