SuperBiz wiadomości Trump zaczyna budowę muru na granicy z Meksykiem. Prezydent Meksyku odwołuje wizytę w USA

Trump zaczyna budowę muru na granicy z Meksykiem. Prezydent Meksyku odwołuje wizytę w USA

26.01.2017, godz. 18:38
Inauguracja Donalda Trumpa na prezydenta USA
foto: AP

Prezydent USA Donald Trump nie rzucał swój na wiatr i w środę podpisał dekret o rozpoczęciu budowy muru na granicy Stanów Zjednoczonych z południowym sąsiadem. Co więcej, zapowiedział, że jeśli Meksyk nie zapłaci za jego budowę, to władze tego kraju nie mają po co przyjeżdżać do Waszyngtonu. Na znak protestu prezydent Enrique Pena Nieto odwołał przyszłotygodniową wizytę w USA.

- Dziś rano poinformowaliśmy Biały Dom, że nie udam się na robocze spotkanie w przyszły wtorek z POTUS-em - napisał na Twitterze prezydent Nieto, odnosząc się do Donalda Trumpa.

Zobacz również: Ile będzie kosztował mur, który Trump chce wybudować między USA i Meksykiem

Prezydent Meksyku dodał jednak, że jego kraj podkreśla ponownie swą gotowość do współpracy z USA, by osiągnąć "porozumienia korzystne dla obu narodów".

Wcześniej Trump napisał na Twitterze: "USA mają 60 mld dol. deficytu (handlowego) z Meksykiem. Był to jednostronny interes od samego początku NAFTA, ze stratą kolosalnych liczb (...) miejsc pracy i firm. Jeśli Meksyk nie chce zapłacić za mur, który jest bardzo potrzebny, to lepiej odwołać zaplanowane spotkanie".

NAFTA to porozumienie o wolnym handlu między USA a Kanadą i Meksykiem, które miliarder wielokrotnie krytykował i zamierza renegocjować treść umowy.

Sprawdź też: Trump grozi GM: Produkujecie auta w USA albo zapłacicie wyższe podatki

W środę Nieto powiedział, że nie akceptuje decyzji Trumpa ws. budowy muru na granicy, i powtórzył, że jego kraj nie poniesie żadnych kosztów z tego tytułu. Wypowiedź meksykańskiego przywódcy była reakcją na podpisanie przez Trumpa dekretu o budowie muru na granicy z Meksykiem.

W czwartek Biały Dom poinformował, że istnieje wiele metod sfinansowania budowy tego muru, jak na przykład podatki czy cła, ale nie podano żadnych szczegółów takich planów.

Projekt tego muru, który miał powstrzymać napływ imigrantów, był jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. Prezydent USA głosi, że na razie za budowę zapłacą amerykańscy podatnicy, ale w ostatecznym rozrachunku Meksyk zrefunduje te koszty.

Źródło: Twitter, tvn24.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: