SuperBiz wiadomości Trump znów grozi firmom wyższymi podatkami. Teraz obrywa się Niemcom

Trump znów grozi firmom wyższymi podatkami. Teraz obrywa się Niemcom

17.01.2017, godz. 11:16
Szokujące odkrycie CIA: Rosjanie POMOGLI Trumpowi wygrać wybory
Donald Trump foto: AP

Prezydent elekt Donald Trump ponownie zagroził firmom motoryzacyjnym produkującym pojazdy w Meksyku i importującym je do USA, że obłoży je dodatkowymi, wysokimi podatkami. Tym razem miliarder swoje groźby skierował w wywiadzie dla niemieckiego "Bilda" w stronę BMW.

- Jeżeli chcecie budować samochody na świecie, wtedy życzę wam wszystkiego najlepszego. Możecie produkować auta na amerykański rynek, jednak za każdą sztukę, która przyjedzie do USA (z zagranicy) zapłacicie 35-procentowy podatek - zapowiedział Donald Trump w rozmowie z "Bildem", która ukazała się w poniedziałek.

Czytaj również: Trump grozi GM: Produkujecie auta w USA albo zapłacicie wyższe podatki

Prezydent elekt Stanów Zjednoczonych odniósł się szczególnie do koncernu z Monachium - BMW, które planuje od 2019 roku produkować Serię 3 w Meksyku.

- Powiedziałbym BMW, że jeśli budują fabrykę w Meksyku i chcą sprzedawać stamtąd samochody w USA bez 35-procentowego podatku - niech o tym zapomną  - podkreślił Trump. Dodał, że lepiej, aby koncerny motoryzacyjne budowały fabryki na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Niemieckie BMW planuje zainwestować w Meksyku 2,2 mld dolarów, gdzie chce produkować rocznie 150 tys. samochodów. W mieście San Luis Potosi w środkowym Meksyku ma produkować Serię 3 przeznaczoną na światowe rynki. Ten sam model powstaje obecnie w Niemczech i Chinach.

Tymczasem Mercedes-Benz ogłosił, że od 2018 roku chce razem z aliansem Renault-Nissan zacząć montować samochody w zakładach w Aguascalientes, w środkowym Meksyku. Natomiast w zeszłym roku Volkswagen rozpoczął produkcję w wartych 1,3 mld dolarów zakładach w pobliżu miasta Puebla w środkowej części kraju.

Zobacz też: Trump tworzy gabinet miliarderów. W Białym Domu zagości 14 mld dolarów

To nie pierwsze tego typu wypowiedź nowego prezydenta USA pod adresem koncernów motoryzacyjnych. Wcześniej wysokimi cłami groził General Motors, Fordowi i Toyocie. Amerykańskie GM Trump ostrzegał przed budową nowej fabryki w Meksyku, grożąc wyższymi podatkami. W tym samym czasie inny amerykański potentat z branży - Ford, ogłosił, że rezygnuje z planów budowy nowej fabryki w Meksyku na rzecz stanu Michigan.

 

Źródło: "Bild"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: