SuperBiz wiadomości Trybunał Konstytucyjny zniósł prawo dot. kwoty wolnej od podatku! „Jest za niska”

Trybunał Konstytucyjny zniósł prawo dot. kwoty wolnej od podatku! „Jest za niska”

28.10.2015, godz. 12:19
Trybunał Konstytucyjny
foto: SE/EAST NEWS

Hasło „zwiększenie kwoty wolnej od podatku” pojawiało się w kampanii przed wyborami parlamentarnymi wielokrotnie. PiS, który wybory wygrał, był za podniesieniem jej z obecnych 3091 zł aż do 8 tys. zł. Dziś Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie tych, którzy uważali, że kwota wolna od podatku jest w Polsce za niska i przepisy podatkowe regulujące jej kwestie uznał za niezgodne z konstytucją!

Kwota wolna od podatku, to, mówiąc najprościej, kwota rocznych dochodów, poniżej której polski obywatel jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego. Obecnie wynosi ona 3091 zł – jeśli ktoś rocznie ma mniejsze pieniądze, nie musi płacić PIT-u.

ZOBACZ TEŻ: PiS połączy ministerstwa finansów i gospodarki?

Dziś Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwota ta jest zdecydowanie za niska! Wniosek o zbadanie przepisów jej dotyczących skierował do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich, wskazując, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych narusza zapis o równości obywateli, bo opodatkowaniu podlegają dochody, które nie pozwalają na zapewnienie nawet minimum egzystencji.

ZOBACZ TEŻ: Banki przejmą lokaty najbogatszych? Bruksela napomina Polskę

Obecnie ta granica to 6504 zł, czyli jest ponad dwukrotnie wyższa niż kwota wolna od podatku. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że taka sytuacja dodatkowo pogłębia ubóstwo osób najuboższych, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że kwota wolna od podatku od dawna nie była waloryzowana, a ceny wzrosły. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału, obecne przepisy o kwocie wolnej od podatku wygasną 30 listopada 2016 r.

Źródło: tvp.info

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: