SuperBiz wiadomości Trybunał UE: Można odmówić przyznania zasiłku imigrantom

Trybunał UE: Można odmówić przyznania zasiłku imigrantom

16.09.2015, godz. 12:30
Imigranci, uchodźcy w Danii
foto: EAST NEWS

We wtorek Unijny Trybunał Sprawiedliwości przyznał krajom członkowskim prawo odmowy przyznania zasiłku dla bezrobotnych cudzoziemców, którzy przez dłuższy czas pozostają bez pracy. Dotyczy to również obywateli państw UE, którzy osiedlają się w innym kraju i nie podejmują pracy lub pozostają bez zatrudnienia ponad 6 miesięcy.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu wydał taką opinię, rozstrzygając w sprawie bośniackiej rodziny ze szwedzkim obywatelstwem, która mieszka w Niemczech. Berliński urząd pracy odmówił rodzinie świadczenia, która od czerwca 2010 mieszkała na stałe w Niemczech. Przez rok matka i najstarsza córka pracowały na czas określony i okazjonalnie, potem już wcale. Dlatego też urzędnicy przestali wypłacać zasiłek kobiecie i jej trójce dzieci. Sprawa trafiła do sądu, który zapytał ETS o zdanie.

Czytaj także: Prezydent Duda do emigrantów: "Nie mam odwagi powiedzieć - wracajcie do kraju"

"Jeżeli obywatel Unii dotychczas nie pracował w przyjmującym państwie członkowskim lub jeżeli upłynął okres sześciu miesięcy, osoba poszukująca pracy nie może zostać wydalona z tego państwa członkowskiego tak długo, jak może dostarczyć dowód, że kontynuuje poszukiwanie pracy i ma rzeczywistą szansę bycia zatrudnionym. W takim przypadku przyjmujące państwo członkowskie może jednakże odmówić przyznania wszelkich świadczeń z zakresu pomocy społecznej" - głosi komunikat ETS.

 

Źródło: Radio Zet

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: