SuperBiz wiadomości Trzecia i ostatnia debata Clinton-Trump [RELACJA NA ŻYWO]

Trzecia i ostatnia debata Clinton-Trump [RELACJA NA ŻYWO]

20.10.2016, godz. 03:00
Druga debata prezydencka - Hillary Clinton i Donald Trump
foto: AP

Trzecia debata Clinton-Trump, to ostatnie telewizyjne starcie w kampanii wyborczej przed listopadowymi wyborami w USA. Dla kandydata republikanów to też ostatnia szansa na odwrócenie jej losów. W ostatnich tygodniach to demokratka Hillary Clinton zyskuje nad miliarderem Donaldem Trumpem, który w opinii większości ekspertów przegrał pierwsze dwa starcia. Jak będzie podczas debaty na Uniwersytecie Nevady w Las Vegas? Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

Kandydaci podziękowali prowadzącemu, ale ponownie nie podali sobie ręki. Wybory we wtorek 8 listopada. Jednak korespondencyjne głosowanie już się rozpoczęło. Zaprzysiężenie nowo wybranego prezydenta Stanów Zjednoczonych w styczniu 2017 r.

Zobacz koniecznie: Ostatnia debata Clinton-Trump. Kto ją wygrał? [SONDAŻ]

4:36 KONIEC DEBATY

4:35 Trump atakuje Clinton i przyznaje, że sam zrobi więcej dla Afroamerykanów i Latynosów więcej niż demokratka dotychczas.

4:34 Clinton podkreśla, że będzie przywódcą dla wszystkich Amerykanów i prosi o głosy nie tylko demokratów, ale także republikanów i wyborców niezależnych.

4:33 Sztaby kandydatów uzgodniły, że nie będzie przygotowanych podsumowań debaty, ale prowadzący to właśnie wykorzystał i poprosił o minutowe, spontaniczne zachęcenie Amerykanów do głosowania na siebie.

4:32 - Musimy przeznaczyć więcej pieniędzy na politykę społeczną - wyjaśnia Clinton.

4:30 - Obetnę podatki i zlikwiduję Obamacare - mówi Trump. - Ale to nie uratuje polityki socjalnej - ripostuje mu prowadzący.

4:29 Chris Wallace pyta o to co przyszły prezydent USA zamierza zrobić w przypadku prawdopodobnego braku pieniędzy na opiekę zdrowotną oraz politykę socjalną.

4:28 - Clinton zderza swoje postulaty gospodarcze z brakiem programu Trumpa. - Nie dodam ani cena do zadłużenia narodowego - przyznaje.

4:27 - Stworzę kraju, którym kiedyś byliśmy w sensie ekonomicznym - powiedział Trump nawiązując do swojego przewodniego hasła kampanii "Uczyńmy Amerykę ponownie wielką".

4:25 Ostatni segment pytań w dzisiejszej debacie - dług publiczny.

4:24 - Jesteśmy rozgrywani przez Rosję, Iran i Asada. Nasi przywódcy to głupcy - wypalił Trump.

4:22 Clinton popiera strefy wolne od lotów w Syrii. Zapewnia też, że nie zamknie granic przed kobietami i dziećmi z Syrii. Z kolei mężczyzn chciałaby dokładnie sprawdzać, aby nie przyjmować niebezpiecznych ludzi.

4:19 Trump nie odpowiada na pytanie, ale atakuje Clinton za sytuację Clinton, na której zyskiwać na Rosja oraz Iran. Miliarder zarzuca Demokratom, że rząd Obamy przekazał Iranowi miliardy dolarów i finansuje syryjskich rebeliantów.

4:18 Prowadzący pyta o Allepo i wypomina Trumpowi mówienie nieprawdy, który miał twierdzić, że miasto już upadło. - Tam mieszka jeszcze 250 tys. ludzi - stwierdza Chris Wallace.

4:16 Zdaniem Clinton zdobycie Mosulu to droga do wygrania wojny w Syrii (miasto leży na granicy iracko-syryjskiej - red.)

4:14 Trump oskraża administrację Obamy i Clinton o brak zaskoczenia ws. ataku na Mosul. Miliarder krytykuje też wyjście wojsk USA z Iraku. Jego zdaniem powinno się tam zostać i rozwiązać problem, zamiast teraz oblegać Mosul. Według Trumpa to Iran zyska na wojnie w Syrii i Iraku.

4:11 Clinton stwierdziła, że po wyzwoleniu Mosulu nie chciałaby użycia wojsk lądowych w Iraku i okupowania tego kraju.

4:10 Kolejne pytanie o politykę zagraniczną. Prowadzący pyta o Irak i ofensywę na Mosul - twierdzę ISIS.

4:08 Clinton wypomina rywali, że zawsze kiedy coś nie idzie po jego myśli, to oskarża on wszystkich o manipulacje i spisek. - Odmowa uznania wyników wyborów jest przerażająca - dodaje.

4:06 Pytanie o uczciwość wyborów. - Wybory są ustawione - grzmi Trump. Przyznaje, że Clinton dopuściła się przestępstwa i nie powinna w ogóle startować w wyborach do Białego Domu. - Dopiero po wyborach stwierdzę czy wybory przebiegały prawidłowo - dodał.

4:05 Clinton uderza w Trumpa i przypomina mu, że nie jest jednym kandydatem na prezydenta USA, który nie ujawnia zeznania podatkowego. - Nie zapłaciłeś ani centa podatku federalnego. Więcej podatków płacą nielegalni imigranci - przyznaje.

4:04 Demokratka broni się, że większość pieniędzy z fundacji jej, Billa Clitona oraz ich córki, trafia do potrzebujących. Atakuje republikanina, że przyjmuje pieniądze od jednego z najbiedniejszych krajów świata - Haiti.

4:01 Trump atakuje Clinton, że otrzymuje ona pieniądze z Kataru i Arabii Saudyjskiej, gdzie nie przestrzega się praw kobiet czy mniejszości seksualnych.

4:00 Chris Wallace pyta Clinton o sprawę maili i jej fundację Clintonów.

3:59 - Była sekretarz stanu nie dała się zwieść z tropu i wymieniła niechlubne przykłady ludzi, rodzin, które w przeszłości zostały obrażone przez Trumpa.

3:58 - Clinton skłamała ws. maili wiele razy i powinna trafić do więzienia - przyznał Trump.

3:56 Dla miliardera to bardzo niewygodny temat. Błyskawicznie zmienia temat i przypomina aferę z mailami Clinton. Wcześniej zasugerował, temat molestowania kobiet był "najprawdopodobnie" inspirowany przez sztab Clinton.

3:54 Clinton przypomina nagrania sprzed drugiej debaty, na których Trump nie wiedząc, że jest nagrywany pogardliwie wypowiadał się o kobietach. - Nikt bardziej nie szanuje kobiet niż ja - odpowiada Trump.

3:51 Prowadzący pyta Trumpa o ostatnie doniesienia medialne, w których zgasza się coraz więcej kobiet, które twierdzą, że zostały napastowane seksualnie przez miliardera. - Nawet nie przeprosiłem za to żony, bo nie miałem za co - skwitował Trump.

3:50 Clinton przypomniała, że Trump w czasie gdy Clinton od lat 70-tych ubiegłego wieku pojawiła się w życiu publicznym, otrzymał od ojca pieniądze na start w biznesie.

3:49 Trump się do tego nie odnosi, ale wypomniał Clinton, że siedzi w polityce od 30 lat i nic dla Amerykanów nie zrobiła. I jego zdaniem to się nie zmieni.

3:47 Clinton przypomniała, że Trump do budowy swoich nieruchomości w Las Vegas używał stali z Chin i miał zatrudniać chińskich, a nie amerykańskich pracowników.

3:46 Trump porównuje USA do Chin oraz Indii. - One rozwijają się 7-8 proc. rocznie i uważają to za katastrofę. My 1 proc. - stwierdza. Dodaje, że USA już "nic nie produkuje". Po raz kolejny pada odwołanie do NAFTY.

3:44 Clinton zapewnia, że ma kompleksowy plan gospodarczy. Zakłada on między innymi podniesienie podatków dla najbogatszych, bo to oni najwięcej zyskiwali w ostatnich latach.

3:42 - Miejsca pracy uciekają do Chin i Meksyku - powtarza republikanin. Trump już po raz kolejny wspomniał w tej kampanii o "złej" umowie handlowej NAFTA (Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu - red.), którą będzie chciał renegocjować lub całkowicie się z niej wycofać.

3:40 Trump nie mówi słowa o gospodarce, tylko o sojusznikach NATO na które USA jego zdaniem muszą płacić.

3:39 - Jej plan to katastrofa. Może mówić co chce o szkołach, ale jak dojdzie do władzy do podniesie podatki - wypalił Trump.

3:37 - Gdy kwitnie klasa średnia, kwitnie Ameryka - stwierdział Clinton. Dodaje, że ważną rolę w życiu Amerykanów i w ich drodze do bogacenia się odgrywa edukacja. Była senator proponuje darmowe collage dla rodzin zarabiających poniżej 120 tys. dolarów rocznie.

3:36 Debata jest już bardzo zacięta. Z tematu imigracji przechodzimy do gospodarki.

3:35 - Ta kobieta kłamie po raz kolejny - grzmi Trump.

3:33 - Ona nie lubi Putina, bo jest od niej sprytniejszy. Przechytrzył ją i Obamę w Syrii - atakuje demokratkę miliarder. Trump dodaje, że nie zna i nigdy nie spotkał prezydenta Rosji.

3:30 Clinton zarzuca rywalowi, że korzysta na cyberatakach Rosji na USA. Sugeruje, że Trump jest faworytem Kremla. - Może zależy mu (Putinowi - red.) na marionetce w Białym Domu - powiedziała Clinton. - Sama jesteś marionetką - ripostuje Trump.

3:27 - Hillary chce otwartych granic - grzmi Trump. I ostrzega, że do USA dotrą setki tysięcy imigrantów np. z Syrii.

3:25 Trump powtarza swoje ostrzeżenia przed zagrożeniem płynącym z nielegalnej imigracji. Deklaruje, że będzie dbał o "silne granice". - Musimy powstrzymać napływ narkotyków. Chcę zbudować mur. Potrzebujemy tego muru - mówił nawiązując do swojego pomysłu postawienia muru na granicy z Meksykiem.

Clinton podkreśla natomiast znaczenie imigrantów dla USA i to, jaki pozytywny wpływ mają na kraj. Deklaruje, że nie chce żadnych deportacji nielegalnych przybyszów, bo byłoby to niezgodne z ideą na której bazuje USA. Zapewnia przy tym, że też chce silnych granic. Jej zdaniem deportować należy tylko przestępców i "osoby agresywne".

3:24 Następna kwestia dotyczcy imigracji.

3:22 Konserwatysta Trump zapewnił, że że mianuje takich sędziów do Sądu Najwyższego, którzy ograniczą dostęp do aborcji.

3:21 - Uważam, że rząd nie powinien wtrącać się w sprawy kobiet i rodzin - stwierdziła Clinton.

3:20 Kolejne pytanie dotyczy aborcji.

3:14 Trump jest zdeklarowanym zwolennikiem posiadania broni i atakuje rywalkę, twierdząc, że ograniczy on jedno z najważniejszych praw Amerykanów.

3:11 Clinton twierdzi, że nie jest jej przeciwna, ale chciałaby zaostrzenia przepisów, tak aby ograniczyć przemoc przy użyciu broni.

3:10 Rozmowa szybko schodzi na temat drugiej poprawki do Konstytucji, czyli prawa do posiadania broni.

3:07 Trump mówi natomiast o tym, że wyznaczy do Sądu Najwyższego ludzi konserwatywnych, którzy będą "chronić rodzinę" i drugą poprawkę do konstytucji USA, czyli tą mówiącą o swobodnym dostępie do broni. Zdaniem Trumpa jest ona "pod oblężeniem".

3:03 Hillary Clinton przekonuje, że Sąd Najwyższy musi "stać po stronie obywateli" i reprezentować ich wszystkich. Zasugerowała przy tym, że Senat powinien przyjąć nominacje jednego z sędziów dokonaną przez Baracka Obamę, którą blokują politycy republikańscy.

3:02 Przyszły prezydent będzie miał możliwość wybrania 2-3 z nich, czyli ukształtowania charakteru sądu na najbliższe ćwierć wieku.

3:00 Pierwsze pytanie dotyczy wyboru sędziów Sądu Najwyższego, które czeka przyszłego prezydenta Stantów Zjedoczonych

Zaczynamy debatę! Podobnie jak przed dwoma tygodnia kandydaci nie podają sobie ręki na powitanie.

Zobacz również: Druga debata Clinton-Trump. Zobacz jak przebiegała

Debata będzie składa się z sześciu bloków tematycznych dot. imigracji, wydatków państwa i długu publicznego, gospodarki, polityki zagranicznej, Sądu Najwyższego oraz udowadniania predyspozycji każdego z kandydatów do prezydentury. Prowadzi ją dziennikarz Fox News, Chris Wallace. 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: