SuperBiz wiadomości Trzy duże banki pod lupą UOKiK. Sprawdź, czy jesteś ich klientem

Trzy duże banki pod lupą UOKiK. Sprawdź, czy jesteś ich klientem

03.04.2017, godz. 14:55
Banknoty polskie
200 zł - król Zygmunt I Stary foto: SHUTTERSTOCK

BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Bank Millennium – te trzy banki znalazły się pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, o czym informuje na swojej stronie internetowej sam UOKiK. Głównym zastrzeżeniem kierowanym pod adresem banków jest kwestia niejasnych zasad ustalania kursów walut.

„Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę wzorce umów dotyczące kredytów i pożyczek hipotecznych w walutach obcych stosowane przez: BGŻ BNP Paribas, BZ WBK oraz Bank Millennium. Postępowania zostały wszczęte w lutym i marcu 2017 r. po sygnałach otrzymanych od konsumentów” - czytamy na stronie urzędu. Jak podkreśla UOKiK, klienci nie mieli nawet prawa domyślać się, w jaki sposób wyliczany jest kurs, bo informacji takich nie było w umowie.

ZOBACZ TEŻ: UOKiK nakłada ogromną karę finansową na Raiffeisen Bank Polska

„Określenia wysokości kursów walut obowiązujących w bankach są nieprecyzyjne, ustalane dowolnie – np. w oparciu o „średni kurs walutowy na rynku międzybankowym” (BZ WBK, BGŻ BNP Paribas), który nie jest zdefiniowany w żadnych przepisach. Co więcej, klient nie wie, gdzie dokładnie powinien szukać stawek, ponieważ postanowienia odsyłają do serwisu Reuters (BZ WBK, Bank Millennium), nie precyzując o którą dokładnie stronę chodzi, lub innych płatnych i dostępnych tylko dla banków systemów (BGŻ BNP Paribas)” - podkreślają urzędnicy.

ZOBACZ TEŻ: Wysoka cena wody na lotniskach pod lupą UOKiK

– Każdy bank, ustalając kursy walut obcych niezbędne dla obliczania wysokości rat, musi opierać się na kryteriach, które klient może samodzielnie zweryfikować, nie sięgając do płatnych serwisów czy innych niedostępnych źródeł. Koszty, które konsument ponosi, powinny być oparte na zrozumiałych dla niego kryteriach – zaznacza Marek Niechciał, prezes UOKiK. Jeśli postępowanie wykaże, że banki postępowały w sposób niedozwolony, grozi im kara do nawet 10 proc. obrotu banku!

Źródło: uokik.gov.pl

tagi: banki uokik
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: