SuperBiz wiadomości Turysto nie ryzykuj! Sprawdź, które kraje lepiej omijać w wakacje

Turysto nie ryzykuj! Sprawdź, które kraje lepiej omijać w wakacje

29.06.2016, godz. 08:21
Wakacje Gdańsk
foto: Archiwum

Turcja, Francja, Tunezja – to tylko trzy z krajów, które dotknęły zamachy terrorystyczne. Terenów nie bezpiecznych jest jednak więcej. Ministerstwo Spraw zagranicznych na swojej stronie ostrzega przed podróżami w niebezpieczne rejony. Sprawdź, gdzie w tym roku lepiej nie jechać na wakacje.

Na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydaje ostrzeżenia informujące o zagrożeniach, które czekają na turystów w różnych rejonach świata. Wystarczy, że skorzystasz z interaktywnej mapki, wpiszesz nazwę kraju do którego chciałbyś się udać a wyświetli Ci się informacja o bezpieczeństwie. Komunikaty MSZ określają zagrożenie w czterech stopniach –„Zachowaj zwykłą ostrożność", „Ostrzegamy przed podróżą", „Nie podróżuj" i „Opuść natychmiast".

Zapomnij o Turcji, Tunezji i Egipcie
Tunezja ma status „Nie podróżuj", podobnie jak Egipt (choć w tym kraju MSZ ostrzega zwłaszcza przed kurortami nad Morzem Czerwonym). Czasem komunikat dotyczy całego państwa, czasem tylko jego części. Przyczyną są wtedy najczęściej wojny toczące się na terenie danego kraju. Od dawna MSZ ostrzegało podróżujących przed Turcją, a dokładnie terenami przy granicy z Syrią i Irakiem. Nieźle natomiast oceniane było bezpieczeństwo na Riwierze Tureckiej. To może się jednak zmienić po wczorajszym zamachu na lotnisku w Stambule, w którym zginęło 36 osób, a 150 zostało rannych.

Francja i Belgia
Zdaniem Ministerstwa spraw zagranicznych po zamachu w Paryżu należy ostrożnie podróżować po Francji. Choć tutaj nie ma absolutnego zakazu, a jedynie ostrzeżenie przed podróżą. Podobnie jest z Belgią. To wynik zamachów, do których przyznało się Państwo Islamskie.
Wybierając się do Paryża, Brukseli i innych stolic europejskich trzeba mieć świadomość, że są to tereny potencjalnie zagrożone zamachami.

Gdzie na wakacje?
W ostatnich latach świat nie wydaje się spokojnym miejscem, ale spokojnie można znaleźć takie kraje, do których wjeżdżając już na starcie nie dostaniemy gęsiej skórki. Należą do nich np. Dania, Islandia, czy Austria. Są to jednak państwa zdecydowanie nie na kieszeń przeciętnego Polaka. Tym mniej zamożnym z nas pozostaje wypoczynek w Polsce. Nasz kraj oceniany jest bowiem jako bezpieczny. W raporcie Global Peace Index z 2015 roku, który ocenia państwa pod względem bezpieczeństwa, zajęliśmy 19 miejsce. Dla porównania Tunezja uzyskała 76 miejsce, Turcja -135, a Egipt -137.

źródło: msz.gov.pl; dzieckowpodrozy.pl, wakacyjnapolisa.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: