SuperBiz wiadomości TVP Kurskiego tonie w długach, ale zatrudnia na potęgę

TVP Kurskiego tonie w długach, ale zatrudnia na potęgę

10.04.2017, godz. 10:32
Kaczyński ocalił Kurskiego przed zamachem
Jacek Kurski foto: Super Express

Ubiegły rok nie był pomyślny na Telewizji Polskiej. Publiczne medium pod rządami byłego posła PiS Jacka Kurskiego, powiększa stratę finansową i notuje coraz mniejsze wpływy z abonamentu. Pomimo zwolnienia z TVP aż 250 osób, na Woronicza pracuje ok. 50 osób więcej niż przed rozpoczęciem programu dobrowolnych odejść pracowników - podaje serwis wirtualnemedia.pl.

Do rocznego sprawozdania finansowego Telewizji Polskiej dotarły wirtualnemedia.pl. Wynika z niego, że w 2016 r. telewizja poniosła 180 mln zł straty. To wzrost o ponad 140 mln zł w ciągu roku. W 2015 było to "jedynie" 36,6 mln zł.

Zobacz koniecznie: TVP weźmie gigantyczny kredyt? Nawet 800 mln zł!

Za zły stan finansów w firmie kierowanej przez Jacka Kurskiego, odpowiada spadek wpływów z reklam - obniżka o 5,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego - 872 mln zł. Dużo mniej do TVP wpada również z tytułu abonamentu RTV. Przychody z abonamentu zmniejszyły się o kolejne 9,6 proc. Udało się ściągnąć zaledwie 363,5 mln zł.

W tak złej kondycji finansowej zastanawia fakt przerostu zatrudnienia na Woronicza. W listopadzie 2016 r. ruszył w TVP program dobrowolnych odejść pracowników po tym jak w sierpniu prezes TVP stwierdził, że w firmie pracuje o 350 osób za dużo. - Z dokumentów, które do nas trafiły, wynika jednak rzecz kuriozalna. Otóż zwolniło się w ramach tego programu niemal 250 osób, lecz mimo tego na koniec roku zatrudnienie było o blisko 50 osób wyższe niż przed rozpoczęciem programu - mówi Wirtualnymediom Juliusz Braun. - Tłumaczę to tym, że w miejsce zwolnionych zatrudniano "swoich" ludzi.

Serwis Money.pl podkreśla, że telewizja w ciągu ostatnich 10 lat tylko dwa razy była w gorszej sytuacji finansowej niż obecnie. Pierwszy raz miało to miejsce w 2009 r., gdy spółka zanotowała aż 205,6 mln zł straty. Kolejny spadek nastąpił w 2012 r. - 218,8 mln zł. - TVP tłumaczyła wtedy, że poniosła bardzo wysokie nakłady o charakterze jednorazowym (chodziło o Euro 2012) oraz jednoczesną emisją programu w technice analogowej i cyfrowej (wyniosły one ok. 205 mln zł) - podaje Money.pl.

Obecne problemy telewizji publicznej nie przeszkadzają jej prezesowi w pobieraniu ogromnej pensji. W lutym tego roku Money.pl informowała, że Jacek Kurski zarabia więcej niż prezydent Andrzej Duda czy premier Beata Szydło. W minionym roku prezes Kurski na Woronicza zarabiał miesięcznie dokładnie 25 tys. 682 zł i 34 gr brutto, co daje na rękę kwotę ok. 18 tys. zł. Kurski w TVP pracuje od 8 stycznia 2016 i jak wylicza Money.pl, dotychczas zarobił w telewizji co najmniej 333 tys. zł brutto, czyli 234 tys. zł netto.

 

Źródło: wirtualnemedia.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: