SuperBiz wiadomości Twój dowód osobisty traci ważność? Jak złożyć internetowy wniosek o wymianę [KROK PO KROKU]

Twój dowód osobisty traci ważność? Jak złożyć internetowy wniosek o wymianę [KROK PO KROKU]

01.03.2017, godz. 11:59
Dowód osobisty
Dowód osobisty foto: BIP

„Czeka Cię w tym roku wymiana dowodu osobistego? Nie musisz iść z wnioskiem o jego wydanie do urzędu. Można to zrobić on-line, o dogodnej porze i bez konieczności wychodzenia z domu. Złożenie wniosku jest teraz dużo prostsze” - podaje w komunikacie prasowym MSWiA. Krok po kroku wyjaśniamy, jak złożyć wniosek o wymianę dowodu przez internet.

Dziś już mało kto myśli o tym, że jeszcze dekadę temu Polacy posługiwali się książeczkowymi dowodami osobistymi. Wniosek o ich wymianę na nowy, plastikowy dokument należało złożyć do końca 2007 r. Standardowo dokument taki jest ważny 10 lat, a więc w bieżącym roku zacznie się fala wymian tego ważnego dokumentu. „W tym roku ponad 8 mln obywateli będzie składać wnioski o nowy dowód osobisty. Ponad 5 mln osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież” - wyjaśnia MSWiA.

ZOBACZ TEŻ: Zobacz, jak Twoje życie zmieni się z nowym e-dowodem

Resorty Administracji i Cyfryzacji idą Polakom na rękę i udostępniają uproszczoną procedurę składania wniosku o wymianę dowodu przez internet. „Z takiej elektronicznej usługi można było korzystać wcześniej, ale wniosek o wydanie dowodu osobistego w poprzedniej wersji był dla użytkowników mało czytelny i mało intuicyjny. Dodatkowo zaś na platformie ePUAP było go trudno odnaleźć. Dlatego też MC i MSWiA postanowiły to poprawić i ułatwić życie obywatelom, a tym samym zachęcić ich do skorzystania z możliwości wysłania wniosku o nowy dowód on-line” - czytamy w komunikacie. Nowy wniosek ma być łatwiejszy do wypełnienia i bardziej zrozumiały. Jak go złożyć?

KROK 1: wejdź na ePUAP

Aby skorzystać z internetowego wniosku, wchodzimy na stronę www.ePUAP.gov.pl. Na samym środku w jej górnej części widnieje ogromny baner: „Kończy ci się ważność dowodu osobistego? Złóż wniosek teraz >”. Po kliknięciu w baner, zostaniemy przeniesieni na stronę logowania w serwisie.

KROK 2: zaloguj się

Zalogowanie się w tzw. profilu zaufanym jest niezbędne do złożenia e-wniosku o dowód. Jeśli mamy już podpis elektroniczny i konto w systemie eGO, logujemy się na nie, wypełniamy wniosek, załączamy zdjęcie w formacie odpowiednim dla dowodów osobistych (zdjęcie najlepiej zrobić u fotografa i poprosić go o wydanie go nam np. na płycie), po czym podpisujemy wniosek przy pomocy profilu zaufanego i wysyłamy elektronicznie do urzędu.

Co, jeśli nie mamy podpisu elektronicznego? Profil zaufany eGO możemy szybko założyć, potwierdzając naszą tożsamość za pomocą logowania się na nasze e-konto w banku PKO BP, ING oraz Millennium (odnośniki do ich stron są dostępne w serwisie ePUAP). W najbliższym czasie dołączą do nich kolejne banki. Zalogowanie się na stronę banku już samo w sobie stanowi potwierdzenie naszej tożsamości i podpis elektroniczny nie będzie wymagany.

KROK 3: to wszystko!

Tak, kroku trzeciego nie ma! Jak widać, procedura jest naprawdę prosta. Dzięki niej zaoszczędzamy jedną wizytę w urzędzie, a system jest sprawny na tyle, że nie jest już możliwe składanie wniosków niekompletnych (np. takich, w których nie wpisano imienia czy miejsca urodzenia). System nie dopuści także do wysłania wniosku bez naszej fotografii, a także bez potwierdzenia tożsamości. Jedynym mankamentem jest to, że po gotowy dowód osobisty tak czy tak trzeba będzie udać się do urzędu…

Źródła: komunikat prasowy MSWiA, mswia.gov.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: