SuperBiz wiadomości Twórca Helleny walczy o prawo do marki

Twórca Helleny walczy o prawo do marki

23.08.2016, godz. 12:39
Napoje gazowane Hellena
foto: Materiały prasowe

Twórca marki i firmy Hellena, która zbankrutowała 10 lat temu próbuje odzyskać prawa do znanej marki. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Firma Hellena produkująca napoje i wody gazowane  powstała na początku lat 90-tych w Opatówku pod Kaliszem. Jej założycielem był Zenon Sroczyński. Latami biznes rozwijał się bardzo dobrze. Jednak w 2004 roku firma wpadła w tarapaty. Przyczyną kłopotów finansowych miało być chłodne lato i przerost zatrudnienia. Właściciel Helleny zaczął wówczas szukać inwestora strategicznego. Bez skutku. Dwa lata później sąd gospodarczy w Kaliszu zdecydował o likwidacji Helleny. Sąd wydał wtedy postanowienie zmieniające upadłość z możliwością zawarcia układu, na upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego i ustanowił syndyka. W rezultacie w 2007 roku majątek Helleny i zakład w Opatówku za ponad 75 mln złotych kupiła kaliska spółka Jutrzenka (teraz Colian).

Zobacz: Rynek soków rosnie w siłę

Jednak zdaniem założyciela Helleny nikt poza nim nie ma prawa do używania marki, znaku graficznego i utworu słowno-muzycznego Hellena. — Marka Hellena nigdy nie była wniesiona do spółki akcyjnej Hellena i nigdy nie była jej własnością, lecz własnością mojej rodziny. Do 2007 r. używaliśmy marki i znaków, bo byliśmy właścicielami spółki Hellena – mówił w ubiegłym roku na łamach „Pulsu Biznesu” Zenon Sroczyński. - Po wieloletniej obronie i walce ze zorganizowaną grupą nastąpiła upadłość Helleny i straciliśmy fabrykę. Pani Syndyk sprzedała w 2007 r. składniki majątku Helleny i co ciekawe sprzedała również utwór słowno-graficzny Hellena (…) Chcemy odzyskać markę. Z tytułu praw autorskich i bezprawnego używania marki Hellena domagamy się odszkodowania w wysokości powyżej 100 mln — dodawał.

Teraz sprawą zajęła się prokuratura. Jak podaje „Puls Biznesu” w ostatnim czasie Sroczyński złożył w kilku prokuraturach w kraju (m.in. w Łodzi, Warszawie, Poznaniu) różne doniesienia o popełnieniu przestępstw, do których mogło dojść przy okazji sprzedaży firmy Hellena. Jedno z nich trafiło do Prokuratury Rejonowej w Kaliszu. - Prokurator rejonowy w Kaliszu wszczął śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień oraz działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przy zbyciu innemu podmiotowi praw do znaków towarów. Te działania są obecnie weryfikowane - powiedział „Ziemi Kaliskiej” prokurator Marcin Kubiak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.  Postępowanie toczy się w sprawie od półtora miesiąca. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Zobacz: Własny zakład usług kominiarskich

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie natomiast wpłynęło zawiadomienie dotyczące bezprawnego przeniesienia przez Urząd Patentowy RP prawa z rejestracji znaków towarowych oraz posługiwania się niepełnym aktem notarialnym rzeczników patentowych w Urzędzie Patentowym

Co na to spółka Colian, która teraz jest właścicielem Jutrzenki i Helleny? Jej zdaniem  transakcja nabycia przedsiębiorstwa Hellena, którego elementem były znaki towarowe, pozbawiona była wad.

Dlaczego Sroczyńskiemu akurat teraz tak bardzo zależy na prawach do Helleny? Jak podaje „Puls Biznesu” Zenon Sroczyński pojawił się (choć jego nazwiska nie ma na liście udziałowców) w trzech nowo zarejestrowanych spółkach spożywczych — Hellenie, Sawafood i GZ Come Back. W pierwszej jest członkiem zarządu, w drugiej i trzeciej prezesem. Wszystkie firmy zajmują się produkcją napojów.

Źródło: pb.pl, faktykaliskie.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: