SuperBiz wiadomości Uber inwestuje w przemysłową obróbkę polskich owadów

Uber inwestuje w przemysłową obróbkę polskich owadów

10.08.2016, godz. 16:05
owady.
foto: SHUTTERSTOCK

Pojawiła się szansa, że amerykańska firma, kojarzona z przewozami osób, omijającymi wymóg posiadania licencji taksówkarskiej, będzie kojarzona w Polsce z czymś innym. Z czymś, co postawi ją w jaśniejszym świetle. Uber może zostać inwestorem w polskim startupie, przerabiającym owady na pożywną mączkę.

Uber organizuje konkurs do startupów (w żargonie branżowym pitching), w którym główną nagrodą jest dofinansowanie i wsparcie mentorskie ze strony pracowników amerykańskiego giganta. Całe przedsięwzięcie nazywa się UberPitch, a dla europejskich startupów przeznaczona cztery premiowane miejsca.

Jedno z nich zajął polski Hipromine, producent wyrobów białkowych, wytwarzanych z owadów. Oprócz nich wybrane z ponad 4 000 kandydatów zostały: holenderskie OTLY, francuskie Brigad i brytyjskie Memrica Prompt. Uczestnicy pitchingu prezentowali swoje pomysły, zamawiając ... kurs przez aplikację Uber. Później w trakcie przejzdu z inwestorem, trwającego 7 minut, mają czas na prezentację swojego pomysłu.

ZOBACZ TEŻ: 5 lat warszawskiego Reaktora, legendarnej wylęgarni start upów [GALERIA, WIDEO]

Hipromine, traktując owady jako surowiec, produkuje z nich białko, które można do paszy zwierzęcej. W planach spółki jest pełna automatyzacja fabryki, przerabiającej owady na bogatą w białko mączkę.

Wcześniej start up został wsparty z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki temu wsparciu w marcu 2015 roku pomysłowdawcy Hipromine założyli spółkę, kończąc okresy pre-inkubacji start upu. w W sierpniu 2015 roku HiProMine otworzyła w Robakowie k. Poznania centrum badawczo-rozwojowe. Ambicje mają naprawdę ogromne - Wierzymy, że unikatowe technologie opracowane przez HiProMine w perspektywie kilku lat zmienią oblicze polskiego rolnictwa - podkreśla Damian Józefiak, prezes HiProMine.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: