SuperBiz wiadomości Ubezpieczenie zdrowotne dla osób na śmieciówkach KROK PO KROKU

Ubezpieczenie zdrowotne dla osób na śmieciówkach KROK PO KROKU

18.02.2016, godz. 12:11
lekarz, nfz, gabinet, wizyta u lekarza, doktor, pacjent
foto: EAST NEWS

Pracujesz na śmieciówce i nie masz ubezpieczenia zdrowotnego? Możesz składki opłacać sam i odzyskać je w formie zwrotu podatku. Jak to zrobić?

Ministerstwo Zdrowia rozważa umożliwienie osobom nieubezpieczonym podjecie darmowego leczenia u lekarzy pierwszego kontaktu. Teraz takie osoby muszą płacić za wizyty w publicznych placówkach ochrony zdrowia. Jenak można w bardzo prosty sposób ubezpieczyć się samemu i w pełni darmowo korzystać z publicznych przychodni i szpitali. Jak to zrobić?

Krok 1.

Udaj się do oddziału wojewódzkiego NFZ lub jednej z jego delegatur. Weź z sobą dowód osobisty i ostatnią umowę, na podstawie której dotychczas byłeś ubezpieczony (np. umowę u pracę, umowę zlecenie). Na miejscu wypełnij wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Krok 2.

Po przedstawieniu urzędnikowi wcześniej wymienionych dokumentów i wypełnionych druków otrzymasz do podpisania umowę o dobrowolne ubezpieczenie z NFZ.

Krok 3.

Po podpisaniu umowy o dobrowolne ubezpieczenie z NFZ, ubezpieczony powinien złożyć we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania ZUS-ie, druk ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 XX, w terminie 7 dni od zawarcia umowy z NFZ.


Krok 4.

Ubezpieczony sam opłaca comiesięczne składki (można to zrobić przez bankowość elektroniczną). Za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu ubezpieczony ma obowiązek składać w ZUS deklarację rozliczeniową ZUS DRA . Dokument można przynieść osobiście lub wysłać pocztą.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru. Składka jest miesięczna i niepodzielna. Składkę w pełnej wysokości za miesiąc kalendarzowy, w którym podlegało się ubezpieczeniu, także za niepełny miesiąc, należy opłacić do 15 dnia następnego miesiąca. Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w miesiącach styczeń, luty i marzec 2016 r. wynosi 385,27 zł.

Krok 5.


Jeśli już podejmiesz pracę na etat lub zlecenie i pracodawca będzie za ciebie odprowadzał składki, to będziesz musiał wypowiedzieć swoja umowę NFZ. W tym celu też należy odwiedziś NFZ.DOBRA RADA


Wypełnione i wysłane do ZUS druki ZUS DRA kseruj i zbieraj -  w razie kłopotów z przyjęciem do szpitala po prostu przedstaw ostatni druk rejestratorce.UWAGA! ZWROT PODATKU


Składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne odlicza się od podatku. Znaczna część wydanych na ten cel pieniędzy  wraca do ubezpieczonego.

Zobacz: Biuro podróży - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

autor: Agnieszka Grotek zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: