SuperBiz wiadomości Ubezpieczenie zdrowotne – na jakie się zdecydować

Ubezpieczenie zdrowotne – na jakie się zdecydować

16.07.2016, godz. 14:00
Współpraca koncernów farmaceutycznych z lekarzami
Współpraca koncernów farmaceutycznych z lekarzami foto: SHUTTERSTOCK

Wyjeżdżasz za granicę i obawiasz się, że jeśli coś się wydarzy, nie będzie cię stać na leczenie? A może po prostu nie chcesz czekać miesiącami na wizytę u specjalisty lub na przeprowadzenie badań diagnostycznych? Zastanów się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Do wyboru masz wiele ofert towarzystw ubezpieczeniowych, o różnym zakresie ochrony i dostępnych świadczeń. Warto wydać dodatkowe pieniądze, żeby mieć pewność, że w każdej chwili możesz skorzystać z usług lekarza czy wykonać konieczne badania. Wybierz pakiet medyczny lub ubezpieczenie zdrowotne.

Pakiet medyczny
Umożliwia odpłatne korzystanie z prywatnych placówek medycznych, wystarczy co miesiąc opłacić stały abonament. Od jego wysokości zależy ilość specjalistów do jakich możesz się udać i ilość badań diagnostycznych, jakie możesz wykonać. Najtańsze zapewniają dostęp do internisty i kilku specjalistów, najdroższe również opiekę szpitalną. Pakiet medyczny jest realizowany tylko w placówkach konkretnej sieci medycznej.
Cena pakietu zależy od tego, czy kupujesz go tylko dla siebie, dla siebie i partnera, dla całej rodziny. Sieci medyczne oferują też prywatną opiekę medyczną dla
dla małych, średnich i dużych firm. Zakres usług jest uzależniony od wybranego przez firmę pakietu zdrowotnego – podstawowego czy rozszerzonego.

Ubezpieczenie zdrowotne
Więcej niż abonament daje ubezpieczenie zdrowotne gwarantujące opiekę medyczną w placówkach należących do sieci ubezpieczyciela lub zwrot kosztów konsultacji i badań w klinikach poza siecią. Polisę zdrowotną możesz wykupić bezpośrednio u ubezpieczyciela lub w ramach usług niektórych banków. Ubezpieczenie zdrowotne pozwoli ci korzystać z wielu placówek, na terenie całego kraju. Przy wyborze polisy zwróć przede wszystkim uwagę na liczbę procedur medycznych, które będą ci przysługiwały w ranach ubezpieczenia.

Co gwarantuje polisa
Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele różnych opcji.
* Podstawowe, w ramach których możesz liczyć na wizyty u internisty i kilku specjalistów (np. okulista, ginekolog, dermatolog, pediatra) i wykonanie podstawowej diagnostyki.
* Oferty rozszerzone obejmują lekarzy wszystkich specjalności, szeroki zakres badań diagnostycznych, leczenie stomatologiczne, rehabilitację i zabiegi ambulatoryjne.
* Najpełniejsze ubezpieczenie zdrowotne obejmuje też transport do szpitala, zabiegi chirurgii jednego dnia, leczenie szpitalne.

Uwaga! Polisy z reguły nie obejmują poważniejszych zabiegów, np. operacji kręgosłupa, z zasady ubezpieczyciele płacą tylko za zaplanowane zabiegi.
Ile to kosztuje
Ceny polis są zróżnicowane w zależności od świadczeń wchodzących ich zakres. W wersji podstawowej mogą kosztować już od ok. 50 zł miesięcznie. Standardowo umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na rok. Miesięczna składka w wysokości 250 zł i więcej pozwoli ci na korzystanie z oferty rozszerzonej czy VIP. Możesz też kupić pakiet obejmujący współpłacenie- za każdą wizytę u lekarza czy badania dostajesz zniżkę np. 50 proc. Najtańszy taki pakiet kosztuje ok. 200 zł na rok.
Warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli, możesz w tym celu korzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeń.

Ważne!
Wysokość składki miesięcznej zależy nie tylko od zakresu świadczeń medycznych, ale też aktualnego stanu zdrowia, wieku, historii chorób w rodzinie, stylu życia oraz od tego, czy ubezpieczenie zdrowotne ma charakter indywidualny, czy rodzinny. Kobiety płacą więcej niż mężczyźni w tym samym wieku, droższe są też polisy dla osób starszych.

Ubezpiecz się przed podróżą
Ubezpieczenie KLZ (koszty leczenia za granicą) pokrywa wydatki związane z leczeniem szpitalnym, leczeniem ambulatoryjnym oraz zwrot wydatków poniesionych na leki, środki opatrunkowe czy inne koszty, np. koszty transportu medycznego, które mogą dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Polisa zwykle obejmuje koszty świadczeń medycznych zarówno w prywatnych, jak i państwowych placówkach.

Pamiętaj!
Przed podpisaniem umowy przeczytaj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), sprawdź treść umowy, zwłaszcza to co jest napisane drobnym drukiem. Mogą to być różnego rodzaju wyłączenia, w których nie będzie ci przysługiwała opieka medyczna.

 

Marcin Jaworski, ekspert ds. komunikacji i edukacji z Biura Rzecznika Finansowego wyjaśnia na co uważać, kupując ubezpieczenie zdrowotne.

* Dostępność placówek – należy sprawdzić gdzie znajdują się współpracujące placówki medyczne i czy możliwe jest w nich rozliczenie bezgotówkowe. W niektórych przypadkach trzeba samemu zapłacić za wizytę i uzyskać zwrot od towarzystwa.

* Limity wizyt lekarskich czy zabiegów – zwykle nielimitowany jest dostęp do internistów czy pediatrów, ale już liczba wizyt u specjalistów jest często ograniczona. Część podstawowych zabiegów czy usług jest również nielimitowana, ale np. liczba zabiegów rehabilitacyjnych może być ograniczona.

* Terminy pomocy medycznej – nie wszystkie umowy zawierają gwarancję uzyskania pomocy medycznej w określonym terminie. Dodatkowo, gwarancja dotyczy dowolnego specjalisty danej dziedziny, a nie preferowanego przez klienta.

* Leczenie szpitalne – podstawowe pakiety w ogóle nie przewidują takiej usługi, a droższe w ograniczonym zakresie, zarówno jeśli chodzi o dostępność placówek, jak i zakres pomocy medycznej.

autor: Beata Lekszycka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: