SuperBiz wiadomości Ucierpiałeś przez smog? Możesz ubiegać się o odszkodowanie

Ucierpiałeś przez smog? Możesz ubiegać się o odszkodowanie

19.01.2017, godz. 12:35
Odszkodowanie z powodu smogu
foto: Super Express

Prawnicy przekonują, że osoba, która ucierpiała z powodu smogu, ma szanse wywalczyć odszkodowanie od Skarbu Państwa. Pozew może dotyczyć naruszenia dóbr osobistych, zniszczonej elewacji domu lub zwrotu opłaty klimatycznej. Praktycznie nie do wygrania są jednak sprawy związane ze szkodliwym wpływem zanieczyszczeń na zdrowie – informuje portal Money.pl.

Czemu za smog ma płacić Skarb Państwa? Cytowany przez Money.pl Miłosz Jakubowski, prawnik z fundacji Frank Bold tłumaczy, że odpowiedzialność za walkę z zanieczyszczeniami powietrza w Polsce jest bardzo rozmyta.
– Z jednej strony państwo ceduje odpowiedzialność na samorządy wojewódzkie, a z drugiej część kompetencji ma gmina. Jeżeli jednak mamy konkretnie wskazać, skąd bierze się problem, to zdecydowanie jest to polityka centralna i brak skoordynowanych działań skierowanych na poprawę jakości powietrza – powiedział Money.pl Jakubowski.

Sprawdź także: Kto zarabia na smogu?

Jak dodaje, standardy techniczne dot. kotłów oraz zakaz sprzedawania tych najbardziej trujących można wprowadzić tylko na stopniu centralnym, co w Polsce wciąż nie zostało jeszcze zrobione. Wśród grzechów polskich rządów ekspert wymienia także: wysokie poziomy alarmów smogowych, a także brak środków na walkę z zanieczyszczeniami, m.in. wymianę starych urządzeń na nowe.

Nawet 50 tys. złotych odszkodowania
Jakubowski podkreśla, że uzasadnienie mają przede wszystkim procesy o odszkodowanie za zniszczoną lub zabrudzoną elewację, a także za naruszenie dóbr osobistych. Jak wyjaśnia ekspert fundacji, Polacy przez smog muszą ograniczać aktywność fizyczną na powietrzu oraz żyją w strachu o zdrowie swoje i najbliższych, co obniża ich komfort życia. O jakie odszkodowanie można się z tego tytułu ubiegać? W opinii prawnika, niewygórowaną kwotą jest 50 tys. zł, jednak nie ma co liczyć na miliony.

Czytaj też: Odszkodowania za wypadki zimą

Duże szanse na wygranie sprawy mają także osoby, występujące o zwrot naliczonej opłaty klimatycznej.
– Wójt, burmistrz, prezydent musi udowodnić, że spełnia przesłanki do pobierania opłaty. Wystarczy więc, że standard środowiska nie jest spełniony i można zakwestionować pobieranie opłaty. Tego typu inicjatywy są bardziej sensowne z punktu widzenia możliwości procesowych – powiedział portalowi Money.pl Marcin Stoczkiewicz z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Mission impossible
Nie do wygrania są zaś sprawy o odszkodowanie za problemy zdrowotne spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Mimo że według oficjalnych statystyk z powodu smogu umiera co roku 47 tys. osób w Polsce, to jego bezpośredni wpływ na zdrowie jest praktycznie nie do udowodnienia.

Zobacz również: Paryż daje przykład jak walczyć ze smogiem

– Z przykrością, ale jednak muszę powiedzieć, że takie pozwy mają bardzo małe szanse na powodzenie. Pomiędzy brakiem jakości powietrza a daną chorobą u konkretnej osoby trzeba wykazać silny związek przyczynowo-skutkowy. I tu jest pies pogrzebany. Bo na stan zdrowia wpływa nie tylko jakość powietrza, ale styl życia, praca i inne czynniki – wyjaśnia w Money.pl Stoczkiewicz.

Źródło: Money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: