SuperBiz wiadomości Udziałowcy Tesco chcą odzyskać 150 mld funtów

Udziałowcy Tesco chcą odzyskać 150 mld funtów

04.10.2016, godz. 14:05
Udziałowcy Tesco idą do sądu
foto: SHUTTERSTOCK

60 liczących się na rynku inwestorów z Europy i Stanów Zjednoczonych zamierza pozwać brytyjskie Tesco. Uczestnicy rynku utrzymują, że wskutek afery księgowej z 2014 r. stracili 150 mln funtów. Jak dotąd jeszcze nigdy nie wpłynął pozew zbiorowy przeciwko sieci handlowej w Wielkiej Brytanii – przypomina „Financial Times".

Fundusze hedgingowe, fundusze emerytalne oraz podmioty zarządzające aktywami zapowiedziały zbiorowy pozew przeciwko Tesco. Jeremy Marshall z przygotowującej odpowiednie dokumenty firmy Bentham Europe utrzymuje, że Tesco świadomie wprowadziło inwestorów w błąd poprzez podanie do wiadomości publicznej nieprawdziwych danych na temat wyników finansowych spółki. O wszystkim miał wiedzieć zarząd. Pozew prawdopodobnie wpłynie do sądu jeszcze w tym miesiącu.

Zobacz także: Tesco zamyka sklepy

W 2014 r. ukazał się komunikat Tesco, w którym firma przyznała się do tego, że zawyżyła zysk przed opodatkowaniem o 263 mln funtów. Przedsiębiorstwo tłumaczyło, że błąd zaistniał z powodu opóźnień związanych z aktualizacją bieżących rachunków. Później Tesco dokonało korekty, w której wykazało, że zysk zawyżono o 326 mln funtów – informuje businessinsider.com.
Ze względu na skandal księgowy indeksy giełdowe Tesco raptownie poszybowały w dół, zniżkując o 20 procent. Właśnie za tę stratę inwestorzy winią spółkę, a zainwestowane pieniądze chcą odzyskać na drodze sądowej. W roku 2014/2015 spółka odnotowała straty rzędu 6,38 mld funtów. W styczniu 2014 r. jedna akcja koncernu kosztowała 320 funtów, a w październiku – już tylko 173,6 funtów. Najwięcej walory były warte w 2007 r., kiedy cena akcji sięgnęła 490 funtów.

Przeczytaj również: Zwolnienia w Tesco

Miesiąc temu trzej menedżerowie Tesco usłyszeli zarzut manewrowania wynikami finansowymi spółki. Oskarżenia skierowano przeciwko Christopherowi Bushowi, Carlowi Rogbergowi i Johnowi Scoulerowi. Żaden z nich nie przyznał się do winy, niemniej w 2015 r. Tesco wypłaciło inwestorom ze Stanów Zjednoczonych odszkodowanie w wysokości 8 mln funtów. Z ustaleń „Finantial Times" wynika, że kolejny pozew przeciwko Tesco szykuje kancelaria Scott & Scott.
Źródła: wiadomoscihandlowe.pl, businessinsider.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: