SuperBiz wiadomości Ukraińcy w Polsce chcą więcej zarabiać

Ukraińcy w Polsce chcą więcej zarabiać

10.07.2017, godz. 16:36
Pracownicy z Ukrainy w Polsce
foto: SHUTTERSTOCK

Oczekiwania płacowe Ukraińców, pracujących w Polsce, w ciągu ostatniego miesiąca wzrosły o 15–30 proc. – wynika z danych Upper Job, na które powołuje się „Puls Biznesu". Wyższe zarobki, przekładają się na większe kwoty, wydawane przez tę grupę obcokrajowców w Polsce. W rezultacie na naszym rynku pojawiły się już oferty dostosowane specjalnie do potrzeb obywateli znad Dniepru.

Jak czytamy w „Pulsie Biznesu", imigranci z Ukrainy zarabiali dotychczas w Polsce bardzo niewiele. Średnie miesięczne wynagrodzenie obywatela znad Dniepru wynosiło ok. 2,1 tys. zł netto, przy 54 godzinach przepracowanych w tygodniu.
Wzrost oczekiwań płacowych nie powinien więc wydawać się czymś dziwnym, gdyby nie fakt, że wstąpił tak nagle. Z czego wynikał? Jak tłumaczy cytowana przez dziennik Iwona Załuska, członek zarządu Upper Job: „to efekt rozpoczęcia prac sezonowych i liberalizacji obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy od 11 czerwca".

Sprawdź także: W Polsce pracuje nawet 800 tys. Ukraińców. Czym się zajmują?

Krzysztof Inglot z agencji Work Service zwraca z kolei uwagę, że mogło przyczynić się o tego również podniesienie płacy minimalnej oraz wzrost zapotrzebowania na pracowników z Ukrainy.
– Zapotrzebowanie w przedsiębiorstwach rośnie o 30 proc., w rolnictwie i ogrodnictwie — o 50 proc., co przekłada się na drastyczną presję płacową i podniesienie wynagrodzeń z 8 zł do 13 zł za godzinę — mówi Krzysztof Inglot.

Czytaj też: Ukraińcy uratują polski ZUS przed zapaścią?

W rezultacie do Polski przyjeżdża coraz więcej imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Jak czytamy w gazecie, znaleźli się już biznesmeni, którzy postanowili na tym trendzie zarobić. Na polskim rynku pojawiają się coraz to nowe sklepy, oferujące produkty z Ukrainy, takie jak: żywność czy kosmetyki. Ponadto niektórzy operatorzy sieci komórkowych, banki i restauracje wprowadziły do swojej oferty usługi skierowane specjalnie do tej grupy.

Źródło: „Puls Biznesu"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: