SuperBiz wiadomości Ulgi podatkowe nie zachęcają do oszczędzania na emeryturę [WIDEO]

Ulgi podatkowe nie zachęcają do oszczędzania na emeryturę [WIDEO]

28.04.2015, godz. 13:20
Tak wzrośnie twoja emerytura
foto: SHUTTERSTOCK

Emerytura to nie tylko ZUS i II filar, który dzięki politykom został bardzo zmarginalizowany. Są jeszcze IKE i IKZE, która nie cieszą się dużą popualrnością, a wiążą się z zachętami podatkowymi. Eksperci liczą, że nadszedł dobry czas na nagłaśnianie oszczędzania na emeryturę w III filarze, szczególnie teraz kiedy zbliża się ostateczny termin składania deklaracji podatkowych.

Według KNF na koniec 2014 roku prowadzono 824,49 tys. indywidualnych kont emerytalnych (znajdowało się na nich 5,03 mld zł), z czego na 264,21 tys. rachunków wpłacono pieniądze (909,03 mln zł). W ubiegłym roku otwarto 55,75 tys. nowych kont.

Zobacz koniecznie: Młodych czekają głodowe emerytury!

– Podstawową zachętą dla inwestorów, aby korzystać z IKE i IKZE, są ulgi podatkowe. W obu przypadkach mamy zwolnienie z podatku Belki, jest to dziś właściwie jedyny produkt korzystający z tego typu zwolnienia – tłumaczy Krzysztof Nowak, członek zarządu firmy konsultingowej Mercer Polska. – W IKZE w odróżnieniu od IKE mamy dodatkową zachętę w postaci odpisu zainwestowanej kwoty w zeznaniu rocznym od przychodu, czyli w efekcie od tej kwoty nie zapłacimy podatku dochodowego, tego, który płacimy według stawek progresywnych 18 lub 32 proc. - dodaje.

Źródło: Newseria

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: