SuperBiz wiadomości Umowy i pisma na różne sytuacje: 500 zł plus na dziecko. Jak wypełnić wniosek?

Umowy i pisma na różne sytuacje: 500 zł plus na dziecko. Jak wypełnić wniosek?

22.03.2016, godz. 00:00
BANK KREDYT UMOWA FINANSE DORADCA
foto: SHUTTERSTOCK

Juz za niecałe dwa tygodnie rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego, czyli o „500 zł na dziecko". Ten temat wciąż budzi sporo kontrowersji i wątpliwości.

Wiadomo, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom prawnym aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. 500 zł na pierwsze dziecko należy się rodzinie, w której dochód nie przekracza 800 złotych na osobę. W przypadku dziecka niepełnosprawnego, gdy dochód rodziny nie przekracza kwoty 1200 złotych na osobę.

Zobacz koniecznie: 500 zł na dziecko. Masz długi? Weź pieniądze w gotówce

500 zł na drugie i kolejne dzieci należy się już wszystkim rodzinom, które złożą wniosek, niezależnie od dochodu. Rodziny z dużym budżetem domowym mogą zrezygnować z tego świadczenia, ale wcale nie muszą. Co jednak z opiekunami, którzy są dla dzieci rodzinami zastępczymi. Często z różnych przyczyn taką rolę przejmują dziadkowie lub dalsza rodzina. Wiele osób może nie wiedzieć, że 500 zł przysługuje też dla dzieci z rodzin niepełnych czy takich, w których rodzice żyją w nieformalnym związku. Są też obawy, że dodatek 500 zł może pozbawić możliwości otrzymania innej pomocy. W naszym dodatku postaramy się wyjaśnić wszelkie niejasności.

Kto może się ubiegać:

◗ Jeśli rodzice są w związku małżeńskim i nie maja dzieci z innych małżeństw, wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego wypełnia jedno z nich – ojciec lub matka
◗ Jeśli rodzice są małżeństwem i maja tylko dzieci z innych związków, należy wypełnić dwa wnioski – oddzielnie mąż, oddzielnie zona.
◗ Jeśli rodzice nie są w związku małżeńskim, ale wspólnie zamieszkują, prowadza wspólne gospodarstwo i maja wspólne dziecko, wniosek składa matka lub ojciec dziecka.
◗ Jeśli rodzice nie są w związku małżeńskim, maja dzieci z innych małżeństw, ale również maja wspólne dziecko, wniosek na wspólne dziecko może złożyć ojciec lub matka, natomiast wnioski na dzieci z poprzednich związków składają oddzielnie – kobieta na swoje dziecko, mężczyzna na swoje.
◗ Jeśli rodzice są rozwiedzeni, a dziecko mieszka z jednym z nich, wniosek o świadczenie składa ten rodzic, który sprawuje nad nim opiekę - do wniosku będziesz musiał załączyć orzeczenie sądu. Jeśli takiego orzeczenia jeszcze nie ma, wniosek o świadczenie składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje siędzieckiem.
◗ Jeśli oboje rodzice maja prawo do opieki nad dzieckiem, 500 zł otrzyma ten rodzic, który pierwszy złoży wniosek.

POBIERZ WNIOSEK W PDF

 


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: