SuperBiz wiadomości Unijne zarobki Polaków w 2030 r. Spotkanie Narodowej Rady Rozwoju z Morawieckim i Dudą

Unijne zarobki Polaków w 2030 r. Spotkanie Narodowej Rady Rozwoju z Morawieckim i Dudą

07.03.2016, godz. 13:00
Ministerstwo Rozwoju: Mateusz Morawiecki - wicepremier
Ministerstwo Rozwoju: Mateusz Morawiecki - wicepremier foto: Super Express

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił dziś założenia swojego programu na spotkaniu Narodowej Rady Rozwoju, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Jednym z efektów tzw. planu Morawieckiego, ma być zrównanie się polskich zarobków z unijną średnią w 2030 roku.

Prezydent otwierając spotkanie Narodowej Rady Rozwoju w Pałacu Prezydenckim, wyraził nadzieję nadzieję na powrót Polaków z Zachodu do ojczyzny. – Mam nadzieję, że będzie to także jedną z najważniejszych przesłanek zatrzymania w  Polsce młodych ludzi, stworzenia dla nich szansy zawodowej i życiowej w naszym kraju – podkreślił Andrzej Duda. - Liczę także ogromnie na powrót tych, którzy w celach zarobkowych i realizacji swoich ambicji i marzeń wyjechali w ostatnich latach za granicę – dodał.

Czytaj także: Ruszyło XXIII Welconomy Forum w Toruniu

W trakcie posiedzenia zaprezentowano „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, który nazywany jest również planem Morawieckiego (od autora projektu). Jednym z jego efektów ma być konwergencja PKB Polski i PKB UE na głowę mieszkańca. Z przedstawionej przez wicepremiera Morawieckiego "ścieżki konwergencji" wynika, że o ile obecnie polskie PKB per capita to ok. 70 proc. unijnego, o tyle ok. roku 2030 te poziomy się zrównają, a ok. roku 2040 polski PKB na głowę będzie o 12,8 proc. przekraczać poziom unijny.

Morawiecki zdiagnozował, że Polska stoi w obliczu pięciu pułapek rozwojowych: średniego dochodu, braku równowagi, przeciętnego produktu, zapaści demograficznej oraz słabości instytucji. Receptą ma być m.in. pięć filarów planu Morawieckiego: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny. Jednym z fundamentów planu, jak mówił Morawiecki, będzie utworzenie nowego Polskiego Funduszu Rozwoju, integrującego szereg państwowych agencji i instytucji finansowych.

- Czy to jest sztuka rozwijać się na kredyt? To nie jest sztuka rozwijać się z kredytu. Grecja bardzo szybko rozwijała się z kredytu. Była krajem, który rósł najszybciej w Unii Europejskiej między rokiem 2001 a 2007. Jak się to skończyło wszyscy wiemy - powiedział Morawiecki.

Zobacz również: Ma 19 lat i ok. 5 mld zł na koncie. Oto najmłodsza miliarderka świata

Wicepremier wśród przykładowych programów, które chce uruchomić rząd wymienił "Start in Poland", przeznaczony dla polskich start-upów. Zapowiedział również zmianę ustawy o zamówieniach publicznych i pomoc polskim przedsiębiorstwom. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że plan Morawieckiego zostanie szczegółowo opracowany do jesieni.
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: