SuperBiz wiadomości UOKiK: Pure Health nielegalnie pobierał dodatkowe opłaty od klientów

UOKiK: Pure Health nielegalnie pobierał dodatkowe opłaty od klientów

28.07.2015, godz. 12:20
Siłownia ćwiczenia sport
foto: EAST NEWS

Duża sieć klubów Pure Health and Fitness postępowała niezgodnie z prawem. UOKiK zobowiązał spółkę do zaniechania stosowania niewłaściwych praktyk. Ta obiecuje poprawę i oferuje rekompensaty pokrzywdzonym klientom.

Egzekwowanie jakichkolwiek opłat musi być poprzedzone doręczeniem konsumentowi wzorca umownego z ich wysokością - przypomniał UOKiK w decyzji w sprawie niezgodnych z prawem praktyk sieci Pure Health and Fitness. Spółka zobowiązała się do ich zaniechania.

Zobacz koniecznie: Norweg wydał w Cocomo 137 tys. zł. Bank zwróci mu pieniądze

Pure Health and Fitness prowadzi sieć klubów fitness w największych miastach Polski.  Postępowanie UOKiK zostało wszczęte w grudniu 2014. Urząd zarzucił przedsiębiorcy niezgodne z prawem praktyki. Spółka wymagała, by konsumenci płacili za członkostwo przez automatyczne polecenie zapłaty lub obciążenie karty. W przypadku nieudanej próby pobrania należności naliczała dodatkowe opłaty. UOKiK ustalił jednak, że klubowicze nie byli informowani o wysokości tych dodatkowych opłat, gdy zawierali umowy.

Postępowanie UOKiK wykazało też, że spółka nieprawidłowo poinformowała klientów o podwyżce abonamentu wprowadzonej na przełomie 2013/2014. Ogłoszenia zostały wywieszone jedynie w recepcjach, a niektórzy klubowicze otrzymali dodatkowo smsy zawiadamiające o podwyżce. Tymczasem, zgodnie z prawem, jakakolwiek zmiana opłat powinna zostać dokonana przez doręczenie wzorca umownego z nową wysokością opłaty, tak aby konsument, który nie zgadza się na podwyżkę miał możliwość wypowiedzenia umowy.

Pure Health and Fitness zobowiązała się do zaniechania stosowania zarzucanych jej praktyk i usunięcia ich skutków. Spółka nie będzie pobierać opłat dodatkowych od klientów, których przy zawarciu umowy nie poinformowała o ich wysokości. Z kolei konsumenci, który zostali objęci podwyżkami abonamentu otrzymają vouchery o wartości 79 zł. Pure Health and Fitness złoży sprawozdanie z realizacji tego zobowiązania w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się decyzji.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: